Rosja zacieśnia współpracę z Koreą Północną. Analitycy sugerują, że może to doprowadzić do „prawdziwej transformacji” gospodarki Korei Północnej, która dotychczas w dużej mierze opierała się na Chinach.
/ KCNA VIA KNS / AFP
Partnerstwo Rosji z Koreą Północną wykracza poza współpracę wojskową, obejmując handel i inwestycje infrastrukturalne, o czym donosił w niedzielę Financial Times. Efekty tego ożywienia są już widoczne, a reżim w Pjongjangu zaczyna wychodzić z izolacji.
Rosja zacieśnia partnerstwo z Koreą Północną: „gospodarcza lina ratunkowa”
Dziennik FT podkreślił, że wyraźnym dowodem dynamicznej współpracy gospodarczej między Moskwą a Pjongjangiem jest rosnąca dostępność północnokoreańskich towarów, takich jak jabłka, mięso i piwo, w rosyjskich supermarketach.
Coraz więcej północnokoreańskich kutrów rybackich działa również na rosyjskich wodach terytorialnych, a najnowszym znaczącym projektem realizowanym przez oba państwa jest budowa mostu drogowego przez rzekę Tuman, wyznaczającego granicę między Rosją a Koreą Północną. Koszt tej inwestycji szacowany jest na około 100 milionów dolarów.
Reklama
FT zauważył ponadto, że od czasu ustanowienia rok temu strategicznego partnerstwa, w ramach którego żołnierze Korei Północnej połączyli siły z Rosją w konflikcie na Ukrainie, oba państwa rozmawiały o przywróceniu 10 tys. kilometrów połączenia kolejowego między Moskwą a Pjongjangiem.
– Wojskowa pomoc Korei Północnej dla działań Moskwy na Ukrainie stała się istotnym wsparciem ekonomicznym dla odizolowanego reżimu, poinformowała gazeta.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Luksusowy kurort na światowej mapie turystycznej. Założony w Korei Północnej
„Prawdziwa transformacja” gospodarki Korei Północnej?
FT podkreślił również, że w ciągu ostatniego roku przedstawiciele północnokoreańskich uniwersytetów spotkali się ze swoimi rosyjskimi odpowiednikami we Władywostoku, północnokoreańscy sportowcy brali udział w zawodach w Rosji, a rosyjskie grupy teatralne występowały w Pjongjangu.
Według gazety, wizyta ministra spraw zagranicznych Rosji Siergieja Ławrowa na jachcie północnokoreańskiego przywódcy Kim Dzong Una, zakotwiczonym w pobliżu kurortu Wonsan , w zeszłym tygodniu miała duże znaczenie polityczne. Kim oświadczył wówczas, że Pjongjang „bezwarunkowo poprze” cele Rosji na Ukrainie, a Ławrow przekazał, że Moskwa „szanuje i rozumie” motywy Korei Północnej dotyczące realizacji programu zbrojeń jądrowych.
Peter Ward z think tanku Sejong Institute, cytowany przez FT, stwierdził, że współpraca gospodarcza z Rosją może doprowadzić do „prawdziwej transformacji” gospodarki Korei Północnej , która do tej pory opierała się głównie na Chinach.
Ward zauważył, że nawet skromne inwestycje w infrastrukturę wiejską mogą przynieść znaczące korzyści dużej części społeczeństwa Korei Północnej.
Według południowokoreańskiego wywiadu, podczas wizyty w Pjongjangu w czerwcu sekretarz Rady Bezpieczeństwa Rosji Siergiej Szojgu potwierdził, że Korea Północna wyśle w lipcu lub sierpniu do Rosji dodatkowe wojska na konflikt na Ukrainie. Szacuje się, że liczba ta wyniesie około 6000 żołnierzy.
Victor Cha z waszyngtońskiego think tanku Center for Strategic International Studies stwierdził, że rosyjskie finansowanie i technologia mogłyby przyspieszyć postępy w programie zbrojeniowym Korei Północnej.
Eksperci cytowani przez „FT” twierdzą, że wzajemne korzyści płynące ze współpracy Rosji i Korei Północnej uzasadniają postrzeganie tego zjawiska jako zjawiska, które będzie się rozszerzać i nasilać.
Twoja przeglądarka wymaga obsługi JavaScript. Polsat News