Sejm zatwierdził zmianę Kodeksu pracy dotyczącą przejrzystości wynagrodzeń. Oznacza to, że pracodawcy będą zobowiązani do ujawniania proponowanego wynagrodzenia w ofertach pracy. Zwolennicy twierdzą, że ten środek ma na celu wyeliminowanie dysproporcji płacowych między mężczyznami i kobietami. Przewidziano kary za zawarcie umowy, która oferuje wynagrodzenie niższe niż ogłoszone.
/ Bartłomiej Magierowski / East News
Za nowelizacją Kodeksu pracy głosowało łącznie 228 posłów , 14 było przeciw, a 181 wstrzymało się od głosu.
Projekt nowelizacji Kodeksu pracy został wniesiony do Sejmu przez członków Koalicji Obywatelskiej. Wcześniej Sejm odmówił poparcia wniosku Konfederacji o odrzucenie projektu w całości.
Przejrzystość płac. Sejm uchwalił zmiany w Kodeksie pracy
Nowelizacja Kodeksu pracy ustanawia wymóg, aby pracodawcy ujawniali proponowane wynagrodzenie w ogłoszeniach o pracę . Określa ona, że każdy pracodawca, który publikuje informacje o dostępności stanowiska, musi podać kwotę wynagrodzenia, szczegółowo określając jej minimalny i maksymalny zakres . Informacje te mogą również wskazywać, że kwota jest negocjowalna.
Reklama
Pracownicy będą mieli prawo żądać od swojego pracodawcy szczegółowych informacji na temat indywidualnego poziomu wynagrodzenia oraz średniego poziomu wynagrodzenia ze względu na płeć na stanowiskach obejmujących podobną pracę lub pracę o równej wartości.
Przepisy dotyczące transparentności wynagrodzeń stanowią również, że zawarcie umowy o wynagrodzenie niższe od podanego w ogłoszeniu lub zaniechanie podania takiej informacji jest przestępstwem zagrożonym karą grzywny w wysokości od 1000 zł do 30 000 zł.
Ministerstwo Pracy stawia sobie za cel zniwelowanie różnic płacowych
Omawiając projekt, minister pracy Agnieszka Dziemianowicz-Bąk podkreśliła, że luka płacowa w Polsce waha się – biorąc pod uwagę badania i lata – od kilku do kilkunastu procent, na niekorzyść kobiet. – Według Eurostatu średnia w całej Unii Europejskiej w 2023 r. wyniosła 12,7 proc. – zaznaczyła szefowa resortu.
Szef MRPiPS podkreślił, że ministerstwo opracowuje rządowy projekt ustawy w tej dziedzinie. Inicjatywa ta ma na celu dostosowanie polskiego ustawodawstwa do dyrektywy UE w sprawie równego wynagrodzenia dla kobiet i mężczyzn, którą państwa członkowskie UE mają wdrożyć do 2026 r.