Jak Polacy oceniają zachowanie Karola Nawrockiego ws. mieszkania w Gdańsku? Wyniki sondażu

Niemal połowa badanych ma negatywne zdanie na temat postawy Karola Nawrockiego – kandydata na prezydenta popieranego przez PiS – w kwestii mieszkania w Gdańsku, które zostało przejęte od obecnego 80-letniego Jerzego Ż. – wynika z sondażu przeprowadzonego przez SW Research dla Onetu.
Jak Polacy oceniają zachowanie Karola Nawrockiego ws. mieszkania w Gdańsku? Wyniki sondażu - INFBusiness

Karol Nawrocki

Foto: PAP/Szymon Pulcyn

adm

Z danych nowego badania SW Research, zleconego przez Onet, wynika, że 42,8 proc. respondentów negatywnie ocenia postawę Karola Nawrockiego – wspieranego przez PiS kandydata na prezydenta – w kwestii mieszkania przejętego od 80-letniego Jerzego Ż. Z kolei 15 proc. badanych ma odmienne odczucia. 21,8 proc. uczestników badania nie ma wyrobionej opinii, a 20,5 proc. respondentów twierdzi, że w ogóle nie zna tej sprawy.

Kto najgorzej ocenia postawę Nawrockiego w sprawie mieszkania przejętego od Jerzego Ż.?

44,9 proc. mężczyzn ma negatywną opinię na temat zachowania Karola Nawrockiego. Z kolei 17,6 proc. tej grupy badanych widzi sytuację w pozytywnym świetle. W przypadku kobiet te liczby wynoszą odpowiednio 40,8 proc. i 12,7 proc.

Najbardziej sceptyczni wobec Nawrockiego są respondenci powyżej 50. roku życia. Jak podaje Onet, w tej grupie 53,4 proc. osób negatywnie ocenia postawę Karola Nawrockiego. Pozytywnie sytuację postrzega natomiast 16,1 proc. badanych. Najmniej kontrowersji budzi ta sprawa wśród osób do 24. roku życia, gdzie negatywną opinię wyraża 31 proc. uczestników badania, a pozytywną – 16,7 proc.

Czy Polacy uważają, że Nawrocki wystarczająco wyjaśnił sprawę mieszkania w Gdańsku? Sondaż 

42,1 proc. respondentów uważa, że Karol Nawrocki nie wyjaśnił wystarczająco sprawy dotyczącej mieszkania – 31,5 proc. z nich odpowiedziało „zdecydowanie nie”, a 10,6 proc. – „raczej nie”. Ponad jedna czwarta badanych – 25,4 proc. – sądzi, że Nawrocki odpowiednio wyjaśnił tę kwestię („zdecydowanie tak” – 13,4 proc.; „raczej tak” – 12 proc.).

Najwięcej szczegółowych wyjaśnień oczekują najstarsi respondenci – 52 proc. osób powyżej 50. roku życia uważa, że tłumaczenia Nawrockiego są niewystarczające. W tej grupie 44,8 proc. odpowiedziało „zdecydowanie nie”, a 7,2 proc. – „raczej nie”. Dobrze ocenia je natomiast jedna czwarta ankietowanych („zdecydowanie tak” – 16,1 proc.; „raczej tak” – 8,9 proc.). W grupie wiekowej 35-49 lat negatywnie na sprawę patrzy 39,8 proc. badanych, a pozytywnie – 26,7 proc. W przedziale wiekowym 25-34 te liczby wynoszą 31,5 proc. i 23,5 proc.

Kontrowersje wokół mieszkania Karola Nawrockiego. Chodzi o kawalerkę w Gdańsku 

Karol Nawrocki, wraz z małżonką, miał zakupić w 2017 roku mieszkanie za gotówkę od 80-letniego obecnie Jerzego Ż. Zdaniem rzeczniczki sztabu kandydata, Nawrocki „przekazał panu Jerzemu pieniądze na wykup mieszkania, które pan Jerzy obiecał przekazać Nawrockiemu w zamian za świadczoną pomoc”. Mowa o 28-metrowej kawalerce.

Inny obraz sytuacji przedstawiono podczas wtorkowej konferencji prasowej, gdzie Przemysław Czarnek ujawnił dokumenty wskazujące, że Karol Nawrocki z żoną przekazali Jerzemu Ż. 120 tys. zł za mieszkanie w 2012 roku, co zostało oficjalnie potwierdzone notarialnie. Wcześniej Jerzy Ż. nabył lokal komunalny za około 10 proc. jego wartości, korzystając z bonifikaty. Z dokumentów wynika, że mieszkanie ostatecznie trafiło do Nawrockich w 2017 roku, po upływie okresu karencji, w którym nie można było sprzedać mieszkań bez utraty bonifikaty.

Jednak w rozmowie z Bogdanem Rymanowskim, Nawrocki twierdził, że środki finansowe dla Jerzego Ż. były przekazywane stopniowo, co wydaje się być sprzeczne z informacjami przedstawionymi w dokumentach przez Czarnka (które

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *