Region warszawski – obejmujący stolicę wraz z przedmieściami – znalazł się na drugim miejscu wśród unijnych regionów, jeśli chodzi o odsetek osób pracujących w przedziale wiekowym 20-64 lat – wynika z najnowszego badania Eurostatu. Na przeciwległym biegunie w Polsce znalazło się Podkarpacie, gdzie odsetek pracujących osób w tym przedziale wiekowym jest najniższy, ale i tak znacznie przewyższa np. południowe Włochy.
/Miguel Medina / NurPhoto, Artur Widak /AFP
Reklama
W Warszawie i na stołecznych przedmieściach w 2022 r. pracowało 85,4 proc. osób w wieku 20-64 lata – pokazuje badanie Eurostatu. Stołeczny region wyprzedziły tylko należące do Finlandii Wyspy Alandzkie – tam odsetek pracujących w tym przedziale wiekowym wyniósł 89,7 proc. Trzecie miejsce w zestawieniu zajęły ex aequo region Utrechtu w Holandii i region szwedzkiej stolicy – Sztokholmu (85,1 proc.).
Najsłabiej w rankingu wypadły trzy regiony Włoch – Sycylia (odsetek osób pracujących w przedziale wiekowym 20-64 lat wyniósł tam 46,2 proc.), Kalabria (47 proc.) i Kampania (47,3 proc.).
W badaniu Eurostatu pod uwagę brano tzw. regiony NUTS 2, wyodrębnione dla celów statystycznych. W Polsce, jak czytamy na stronie Głównego Urzędu Statystycznego, takich jednostek jest 17 – odpowiadają one województwom (16 jednostek, przy czym województwo mazowieckie to NUTS 2 mazowiecki regionalny, bez Warszawy i najbliższych okolic) lub ich częściom (1 jednostka – region warszawski stołeczny).
Podkarpacie najniżej, opolskie z największym spadkiem
W Polsce tuż za regionem warszawskim uplasował się region pomorski (wynik 79,1 proc.). Na trzecim miejscu znalazł się region wielkopolski (78,9 proc.), a na czwartym – łódzki (78,6 proc.). Najsłabiej pod względem odsetka pracujących w przedziale wiekowym 20-64 lat wypadł region podkarpacki – w tej grupie w 2022 r. pracowało 68,7 proc. ogółu. Pozostałe regiony Polski osiągnęły wyniki w przedziale obejmującym odczyty poniżej 78 proc. do 75,1 proc.
I jeszcze jeden wątek polski: Eurostat odnotował w raporcie dołączonym do badania, że region opolski znalazł się na czele listy regionów, które doświadczyły największych spadków odsetka zatrudnienia w grupie wiekowej 20-64 lat w 2022 r. w porównaniu z 2021 r. I tak, w regionie opolskim odsetek ten zmniejszył się w tym czasie o 1,5 pkt proc. Drugie miejsce w tym zestawieniu zajął hiszpański region Ciudad de Melilla (spadek o 1,3 pkt proc.) i region Dolnej Frankonii w Niemczech (spadek o 1,2 pkt proc.)
Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. INTERIA.PL