Paradoks demograficzny i mieszkaniowy? Zaskakujące wyniki zmian cen mieszkań w 10 najszybciej wyludniających się miastach

Przeanalizowaliśmy dekadowe trendy w sprzedaży i cenach mieszkań w dziesięciu miastach doświadczających największego spadku populacji. Wyniki tej analizy są dość nieoczekiwane.

Paradoks demograficzny i mieszkaniowy? Zaskakujące wyniki zmian cen mieszkań w 10 najszybciej wyludniających się miastach

fot. Włodzimierz Wasyluk / / FORUM

Temat zmian demograficznych był ostatnio szeroko dyskutowany, szczególnie w odniesieniu do rynku nieruchomości. Skupienie się na tym jest uzasadnione, biorąc pod uwagę niepokojące statystyki. Niemniej jednak wydaje się, że nie przeprowadzono jeszcze dokładnej analizy rynków nieruchomości w tych miastach, w których oficjalnie odnotowano największe spadki liczby ludności. Analitycy z portalu RynekPierwotny.pl zbadali te dziesięć miast na prawach powiatu, oceniając dane dotyczące aktywności deweloperów, ceny za metr kwadratowy i wolumenu sprzedanych mieszkań. Wyniki tej analizy mogą być sporym zaskoczeniem.

Oprócz Wałbrzycha i Bytomia w ośmiu innych lokalizacjach

Na początek należy podkreślić miasta ujęte w tej krótkiej analizie. Omawiamy dziesięć miast na prawach powiatu, które według oficjalnych statystyk Głównego Urzędu Statystycznego odnotowały najszybszy spadek liczby ludności (od 11% do 14%) w latach 2014–2023. Należą do nich: Bytom, Chełm, Konin, Piotrków Trybunalski, Przemyśl, Sosnowiec, Świętochłowice, Wałbrzych, Włocławek i Zabrze. Należy zauważyć, że Sosnowiec został uwzględniony w analizie jako substytut Sopotu, który prezentuje wyraźnie inny profil rynku mieszkaniowego w porównaniu z innymi.

Czy deweloperzy wahali się przez lata?

Po przeanalizowaniu poziomu zainteresowania deweloperów wyżej wymienionymi miastami, możemy wyciągnąć intrygujący wstępny wniosek. Średnia roczna liczba zainicjowanych lokali i domów deweloperskich od 2020 do 2024 roku znacznie się różni. Oprócz niskich liczb z Bytomia i Wałbrzycha (gdzie rocznie na sprzedaż jest tylko 45 i 61 zainicjowanych lokali/domów), znacznie większą aktywność deweloperską obserwuje się w Zabrzu i Piotrkowie Trybunalskim (około 320-330).

Sosnowiec wyróżnia się na tym tle, gdyż deweloperzy rozpoczynali średnio 714 sprzedaży domów i lokali rocznie w latach 2020–2024. Ten wynik zapewnia mu 34. pozycję w rankingu 380 miast krajowych na prawach powiatu.

Miasta, w których występują problemy, odnotowały wzrost cen przekraczający średnią

Egzamin

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *