Europejskie lotniska obsłużyły ponad 2,5 miliarda pasażerów w 2024 r. Stanowi to wzrost o 7,4 procent w porównaniu z 2023 r. i wzrost o 1,8 procent w porównaniu z 2019 r., przed pandemią. W Polsce liczba podróżnych wzrosła o 15,6 procent, co stanowi trzeci najwyższy wskaźnik wzrostu w Europie, według Europejskiej Rady Portów Lotniczych (ACI Europe), która obejmuje około 600 lotnisk. Dane pokazują, że prawie połowa lotnisk (47 procent) nie odrobiła jeszcze strat poniesionych w przeszłości.
/ AFP
Wyniki z ubiegłego roku przewyższyły te z 2023 roku . Osiągnięcia te nastąpiły pomimo rosnących cen biletów, powolnego wzrostu gospodarczego i napięć geopolitycznych. „To wiele mówi o tym, jak bardzo podróżni cenią sobie doświadczenia, szczególnie w kontekście podróży” – zauważył Olivier Jankovec, dyrektor generalny ACI Europe.
Więcej podróży turystycznych, mniej podróży służbowych
Poprzedni rok potwierdził trwałe zmiany po pandemii. Podróże rekreacyjne, wraz z wizytami u rodziny i przyjaciół, znacząco wpłynęły na ruch pasażerski. Podróżni wykazali silne preferencje dla tanich linii lotniczych. Konsolidacja linii lotniczych, zmiany w sieciach lotów i czynniki geopolityczne również odegrały znaczącą rolę.
Reklama
Mimo tych zachęcających wyników, prawie połowa europejskich lotnisk nadal nie osiągnęła wyników sprzed pandemii. – Obecnie obserwujemy rozwój wielopoziomowego rynku lotnisk w Europie, na którym konkurencja się zaostrza – zauważył szef ACI Europe.
Wschodnia UE przewodzi
Głównym motorem napędowym zwiększonego ruchu na lotniskach jest wzrost liczby podróżnych zagranicznych. W 2024 r. odnotowano 8,8% wzrost liczby podróży międzynarodowych w porównaniu z rokiem poprzednim. Z kolei liczba podróżnych krajowych zmniejszyła się, wykazując spadek o 6,3% w porównaniu z rokiem 2019. ACI Europe przypisuje ten spadek pasażerom wybierającym podróże pociągiem.
Według raportu ACI Europe, lotniska o najlepszych wynikach znajdowały się w centralnych i wschodnich regionach UE. Węgry i Czechy odnotowały wzrost liczby pasażerów o prawie 19 procent. Estonia odnotowała wzrost o 18 procent, a Polska o 15,6 procent. Południowa część kontynentu również odnotowała poprawę wyników, zwłaszcza na Malcie (14,8 procent), w Chorwacji (13,7 procent), a także we Włoszech i Grecji.
Londyn, Stambuł i Paryż
W ubiegłym roku najbardziej ruchliwym lotniskiem w Europie był London Heathrow, który obsłużył 83,9 mln pasażerów. Na drugim miejscu znalazło się lotnisko w Stambule z 80,1 mln podróżnych, a na trzecim lotnisko Charles de Gaulle w Paryżu z 70,3 mln pasażerów. Kolejne pozycje zajęły Amsterdam Schiphol (66,8 mln) i lotnisko w Madrycie (66,1 mln).
ACI Europe przewiduje ponowny wzrost liczby pasażerów lotniczych w 2025 r. „pomimo trudnego klimatu gospodarczego w Europie i zmniejszonego zaufania konsumentów”. Prognozują wzrost o 4% w porównaniu z 2024 r. Rada Europejskich Portów Lotniczych podkreśla jednak, że ze względu na znaczną niepewność polityczną i gospodarczą na świecie prognoza będzie podlegać ciągłym rewizjom.
Odtwarzacz wideo wymaga włączonej obsługi JavaScript w przeglądarce. Polsat News