W Niemczech panuje przekonanie, że wzrost płacy minimalnej z 12,41 do 14 euro za godzinę doprowadzi do zlikwidowania wielu miejsc pracy. Zwolnienia musiałaby przeprowadzić nawet jedna trzecia firm. Takiego scenariusza coraz częściej obawiają się niemieckie firmy, zwłaszcza te we wschodnich Niemczech, gdzie minimalna stawka jest znacznie częściej spotykana.
/SOEREN STACHE / DPA / dpa Picture-Alliance /AFP
Jedna piąta wszystkich firm w Niemczech zlikwidowałaby miejsca pracy, gdyby płaca minimalna została podniesiona do 14 euro za godzinę – donosi Deutsche Welle. I choć przedsiębiorcy zdają sobie sprawę, że wzrost płacy minimalnej, zapewniającej podstawowy byt pracownikowi, jest nieunikniony, to sami nie są do tego przygotowani.
Niemcy: Wzrost płacy minimalnej grozi utratą wielu miejsc pracy
Z sondażu przeprowadzonego przez Instytut Badań nad Zatrudnieniem (IAB) wynika, że około jedna trzecia firm, które zatrudniają pracowników za obecną płacę minimalną w wysokości 12,41 euro za godzinę, przewiduje konieczność likwidacji miejsc pracy w ciągu najbliższych dwunastu miesięcy.
Reklama
Z opublikowanego sondażu wynika, że w przypadku ustanowienia znacznie wyższej płacy minimalnej w Niemczech:
- 19 proc. wszystkich ankietowanych firm spodziewa się spadku zatrudnienia;
- Ok. 1 proc. z nich spodziewa się wzrostu zatrudnienia;
- 80 proc. firm nie oczekuje żadnych zmian w liczbie swoich pracowników.
„Staje się oczywiste, że gwałtowny wzrost płacy minimalnej miałby znaczący wpływ na strukturę wynagrodzeń i na oczekiwania firm w Niemczech co do zatrudnienia, przynajmniej w perspektywie krótkoterminowej” – powiedział analityk IAB Erik-Benjamin Boerschlein, podsumowując wyniki badania.
We wschodnich Niemczech płaca minimalna częściej spotykana niż na zachodzie
Jak się okazuje, 18 proc. firm w zachodniej i 25 proc. firm we wschodniej części Niemiec zatrudnia pracowników w najniższym przedziale zarobków, przy obecnej płacy minimalnej wynoszącej 12,41 euro za godzinę.
Z kolei 40 procent firm w zachodnich i 33 procent we wschodnich Niemczech płaci swoim najniżej zarabiającym grupom pracowników płacę godzinową, która jest do dwóch euro wyższa od obecnej płacy minimalnej – donosi DW.
Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. Polsat News