Anna Maria Potocka, która pełniła funkcję dyrektorki MOCAK-u, została odwołana ze stanowiska – poinformował Aleksander Miszalski. „Cenię jej zasługi dla tej jednostki, hojność i wiedzę, ale nie widzę dalszej możliwości sprawowania funkcji dyrektora” – zaznaczył prezydent Krakowa.
Maria Anna Potocka
O swojej decyzji prezydent Krakowa Aleksander Miszalski poinformował w środę za pośrednictwem mediów społecznościowych. „W ostatnich tygodniach media obiegły informacje o nieprawidłowościach w MOCAK-u i Szpitalu Żeromskiego. Zapowiedziałem wówczas, że jakiekolwiek decyzje personalne podejmę nie pod presją społeczną, a po wnikliwym przeanalizowaniu danej sprawy i po rozmowach z każdą ze stron sporu” – czytamy we wpisie opublikowanym w serwisie X przez prezydenta Krakowa. „Poinformowałem dziś Panią Marię Annę Potocką, dyrektor MOCAK-u o zakończeniu jej pracy w muzeum. Cenię jej zasługi dla tej jednostki, hojność i wiedzę, ale nie widzę dalszej możliwości sprawowania funkcji dyrektora. Wszyscy chcemy nowej jakości i standardów współpracy” – dodał.
Kraków: Maria Anna Potocka nie jest już dyrektorką MOCAK-u. Dlaczego ją odwołano?
Powodem odwołania ze stanowiska Marii Anny Potockiej mogą być pojawiające się od jakiegoś czasu w mediach zarzuty o mobberskich zachowaniach byłej już dyrektorki MOCAK-u. W lipcu krakowski sąd – po czterech latach batalii – wydał wyrok w sprawie mobbingu w galerii Bunkier Sztuki. Jak stwierdzono, kurator, Lidia Krawczyk, padła ofiarą mobbingu ze strony byłej dyrektorki instytucji, Marii Anny Potockiej. Po informacji na temat procesu w mediach zaczęły pojawiać się zarzuty kolejnych osób w stosunku do Potockiej.
Dotychczasowa dyrektor MOCAK-u nie przyznaje się do zachowań, które zarzucają jej byli podwładni – podkreśla, że nie jest mobberką.
Maria Anna Potocka mobbingowała swoich podwładnych? „Fatalne metody”
Do sprawy odwołania Anny Marii Potockiej odniosła się w sieci między innymi Daria Gosek-Popiołek. Posłanka Lewicy z Partii Razem po tym, jak opisano sprawę Lidii Krawczyk, skierowała do prezydenta Krakowa Aleksandra Miszalskiego prośbę o przeprowadzenia audytu w obu zarządzanych przez Potocką instytucjach.
„Maria Anna Potocka odwołana ze stanowiska dyrektorki MOCAK-u! Od lat wraz ze środowiskami artystycznymi domagaliśmy się zmian w MOCAK Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie / Museum of Contemporary Art. Mówiliśmy o fatalnych metodach zarządczych stosowanych przez wieloletnią dyrektorkę Marię Annę Potocką, o wątpliwościach związanych z poziomem artystycznym Muzeum, o wyroku za mobbing w Bunkrze Sztuki” – czytamy w opublikowanym przez Gosek-Popiołek wpisie. „Dialog z panem prezydentem Miszalskim i wiceprezydentem Mazurem był trudny. Słyszałam, że na audyt przyjdzie czas, że dyrektorka otrzymuje dobre recenzje ze strony części środowiska (m.in. powoływanej w porozumieniu z nią Rady Muzeum). Te same wymijające odpowiedzi otrzymywało Obywatelskie Forum Sztuki Współczesnej” – dodała posłanka.
Jak zaznaczyła Gosek-Popiołek, „kończy się pewna epoka”. „Epoka, w której MOCAK-iem i krakowskimi instytucjami kultury rządziła Maria Anna Potocka. Decyzja prezydenta, choć droga do niej była niełatwa, to krok w dobrą stronę. W stronę odzyskania instytucji i zajęcia przez nią należnego jej miejsca na mapie instytucji sztuki w Europie” – zaznaczyła. „Gratuluję artystom i artystkom, pracownikom i pracowniczkom, całemu środowisku kultury. Cieszę się, że mogłam wraz z wami pracować nad zmianą stanowiska władz miasta. Dziękuję mediom (tutaj specjalne ukłony dla Angelika Pitoń z Wyborcza.pl Kraków), które zadawały pytania niewygodne dla władz miasta Krakowa i nie odpuszczały sprawy” – dodała Gosek-Popiołek.