Ukraiński IPN zgadza się na poszukiwania szczątków ofiar „tragedii wołyńskiej”. „W drodze wyjątku”

„Ukraiński Instytut Pamięci Narodowej (UINP) planuje przeprowadzić w 2025 roku poszukiwania szczątków ofiar tragedii wołyńskiej” – poinformowano na stronie internetowej Instytutu. Dodano, że poszukiwania odbędą się „w odpowiedzi na apel obywateli polskich”.
Ukraiński IPN zgadza się na poszukiwania szczątków ofiar "tragedii wołyńskiej". "W drodze wyjątku" - INFBusiness

Lipiec 2024, obchody 81. rocznicy zbrodni wołyńskiej. Uroczystość przy stołecznym Pomniku Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez nacjonalistów ukraińskich na obywatelach II Rzeczypospolitej

Foto: PAP/Rafał Guz

„W tym roku do Ukraińskiego Instytutu Pamięci Narodowej zaczęły napływać zapytania od obywateli Polski dotyczące możliwości poszukiwania i ekshumacji szczątków członków ich rodzin. Otrzymano wniosek w sprawie przeprowadzenia takich prac na terenie obwodu rówieńskiego” – napisano w komunikacie UINP. „Po rozpatrzeniu wniosku UINP zamierza uwzględnić prace poszukiwawcze na terenie obwodu rówieńskiego w planie pracy i działań na rok 2025”.

Jak zaznaczono w komunikacie, Ukraiński Instytut Pamięci Narodowej „​​pozostaje otwarty na współpracę z polskimi instytucjami w zakresie poszukiwania, konserwacji i opieki nad miejscami pamięci Ukraińców w Polsce i Polaków na Ukrainie”.

UINP: Decyzja o poszukiwaniu szczątków ofiar „tragedii wołyńskiej” w drodze wyjątku

W komunikacie zaznaczono, że „od dłuższego czasu nie funkcjonują oficjalne, międzyinstytucjonalne mechanizmy rozwiązywania problematycznych kwestii ze stroną polską w sprawach przywracania i utrwalania miejsc pamięci”, więc UINP „skłania się ku decyzji wychodzenia naprzeciw interesom obywateli Polski w drodze wyjątku”. Strona polska – jak wynika z komunikatu szefa Ukraińskiego Instytutu Pamięci Narodowej Antona Drobowycza – zostanie zaproszona „w roli obserwatora„, zaś strona ukraińska ma ”przejąć rolę koordynatora w prowadzeniu działań poszukiwawczych”. 

„Dlatego w przypadku otrzymania od obywateli Polski niezbędnych wyjaśnień w sprawie lokalizacji potencjalnych miejsc poszukiwań, postaramy się im pomóc pomimo wojny i trudnej sytuacji gospodarczej ” – napisano. Zaznaczono, że „wobec ograniczonej liczby specjalistów oraz kontynuacji wojny Rosji na pełną skalę z Ukrainą, której towarzyszą prace poszukiwawczo-ekshumacyjne poległych żołnierzy i ludności cywilnej, skuteczność realizacji prac poszukiwawczych będzie zależała także od dostępnych środków”.

Polsko-ukraińskie memorandum o współpracy

W czerwcu 2022 r. resorty kultury Ukrainy i Polski podpisały „Memorandum o współpracy w dziedzinie pamięci narodowej”. Dokument przewidywał utworzenie ukraińsko-polskiej grupy roboczej pod przewodnictwem wiceministrów kultury, która będzie realizować wspólne umowy o współpracy państwowej w zakresie poszukiwań, ekshumacji, pochówku, upamiętnienia, legalizacji, rekonstrukcji i ochrony prawnej miejsc upamiętnienia i pochówku.

Ukraiński instytut na stronie internetowej podał, że w 2023 r. Ukraina „spełniła postulaty Polski i zgodnie z Memorandum przeprowadzono wspólne ukraińsko-polskie badania w celu ustalenia lokalizacji polskich pochówków na terenie dawnego cmentarza wiejskiego we wsi Sadowe, w rejonie (powiecie) czortkowskim w obwodzie tarnopolskim Ukrainy”.

Na początku 2024 r. kwestie historyczne poruszono podczas polsko-ukraińskich konsultacji międzyrządowych podczas wizyt premiera Donalda Tuska w Kijowie i premiera Denysa Szmyhala w Warszawie. Ministerstwo kultury w Kijowie zatwierdziło skład ukraińskiej części Ukraińsko-Polskiej Grupy Roboczej ds. pamięci narodowej. UIPN przekazał, że do 1 października 2024 r. nie otrzymał informacji o utworzeniu polskiej części Grupy Roboczej.

Ukraiński instytut zaznaczył też, że od 2019 roku strona ukraińska co najmniej trzykrotnie udzieliła zgody stronie polskiej na prowadzenie prac i badań w polskich miejscach pamięci na Ukrainie, ale prośba Ukrainy o przywrócenie tablicy pamiątkowej w miejscu pochówku żołnierzy UPA na górze Monastyr pozostaje niespełniona. Tymczasem – jak zaznaczono w komunikacie „przywrócenie tablicy w pierwotnej formie z nazwiskami osób pochowanych w tej zbiorowej mogile było przedmiotem negocjacji między prezydentami obu krajów” – przypomniała ukraińska instytucja.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *