Doktor Bartek Kulczyński to dietetyk z wieloletnim doświadczeniem. W swoim dorobku ma kilkadziesiąt prac naukowych publikowanych na łamach polskich i zagranicznych czasopism. Specjalizuje się w dietoterapii chorób cywilizacyjnych. Jest wykładowcą akademickim. Chętnie dzieli się swoją wiedzą również w sieci. Radzi, jak zdrowo się odżywiać. W jednym z nagrań zamieścił przepis na zdrową i smaczną przekąskę, która – jak twierdzi – może odegrać ważną rolę w profilaktyce cukrzycy i pomóc w ustabilizowaniu poziomu glukozy we krwi. Sprawdź przepis.
Jaka przekąska pomaga w cukrzycy?
Przekąska polecana przez dietetyka jest prosta i szybka w przygotowaniu. Wystarczy połączyć jogurt naturalny z siemieniem lnianym, orzechami i kakao. W ten sposób powstanie smaczny superfood o wielu cennych właściwościach. Produkty wchodzące w jego skład – jak zauważa doktor Bartek Kulczyński – zwiększają wrażliwość komórek na insulinę i stabilizują stężenie glukozy we krwi, a jednocześnie zmniejszają ryzyko rozwoju cukrzycy. Dlatego odgrywają ważną rolę w profilaktyce tej groźnej choroby.
Przepis: Pudding z siemieniem lnianym
Przekąska nie tylko świetnie smakuje, ale ma też wiele cennych właściwości i świetnie wpływa na organizm. Poleca ją znany dietetyk. Musisz wypróbować ten przepis.
KategoriaPrzekąskaRodzaj kuchniTradycyjnaCzas przygotowania15 min.Liczba porcji4Liczba kalorii115 w każdej porcji
Składniki
- 300 g jogurtu naturalnego
- 30 g orzechów włoskich
- 3 łyżeczki zmielonego siemienia lnianego
- 1 łyżeczka ciemnego kakao
Sposób przygotowania
- Uszykowanie składnikówZblenduj orzechy. Możesz dodać do nich niewielką ilość oliwy z oliwek lub oleju rzepakowego, by nadać im gładszą konsystencję.
- Łączenie składnikówWymieszaj jogurt z siemieniem lnianym, kakao i orzechami. Wszystkie składniki powinny utworzyć jednolitą masę. Jeśli chcesz możesz dodać do niej miód, syrop klonowy lub erytrytol (dla większej słodyczy).
- Podawanie przekąskiPrzełóż przekąskę do niewielkich naczyń. Możesz udekorować ją według uznania, na przykład świeżymi lub mrożonymi owocami, kakao, płatkami migdałów itp. Dobrze sprawdzą się na przykład truskawki czy borówki.
Inne właściwości przekąski z siemieniem lnianym
Przekąska z siemieniem lnianym zaproponowana przez dietetyka wywiera pozytywny wpływ nie tylko na gospodarkę węglowodanową organizmu. Usprawnia też funkcjonowanie poznawcze, chroni komórki układu nerwowego przed uszkodzeniem i zapobiega tworzeniu się blaszek amyloidowych w mózgu. Ich powstawanie przyczynia się do rozwoju schorzeń neurodegeneracyjnych, w tym choroby Alzheimera. Składniki zawarte wspomagają również pracę układu pokarmowego. Przedłużają uczucie sytości po posiłku, przyspieszają przemianę, materii, sprzyjają wzrostowi pożytecznych bakterii w jelitach i ułatwiają usuwanie toksyn z organizmu. Co więcej, spowalniają proces włóknienia wątroby.
Jak zauważa dr Kulczyński przekąska z siemieniem lnianym poprawia również krążenie krwi. Reguluje ciśnienie, obniża poziom „złego cholesterolu”, uelastycznia ściany naczyń krwionośnych i zapobiega wystąpieniu miażdżycy. Co więcej, wspiera mechanizmy obronne organizmu w walce z infekcjami oraz drobnoustrojami.