Wojna handlowa nabiera rozpędu. Ekspert: Chiny mogą uciec się do niekonwencjonalnych taktyk

W miarę jak stosunki handlowe między USA i Chinami stale się pogarszają, wzrasta prawdopodobieństwo konfliktu gospodarczego, któremu towarzyszyć będzie eskalacja działań odwetowych i przesunięcie w stronę strategii asymetrycznych – powiedziała analityczka ds. Chin Sari Arho Havren w wywiadzie dla PAP.

Wojna handlowa nabiera rozpędu. Ekspert: Chiny mogą uciec się do niekonwencjonalnych taktyk

fot. Aleksander Ogrodnik / / GPT 4-o

Po ogłoszeniu Białego Domu w czwartek dotyczącym nowej podwyżki taryf na chiński import do 145 procent, Pekin odpowiedział podniesieniem taryf na towary amerykańskie z 84 do 125 procent. Jednocześnie chińskie Ministerstwo Finansów oświadczyło w piątek, że wszelkie dalsze podwyżki ze strony Waszyngtonu zostaną „zignorowane”, ale że Chiny będą „walczyć do końca”.

Havren, który jest związany z Royal United Services Institute (RUSI), ośrodkiem analitycznym zajmującym się kwestiami obronności i bezpieczeństwa, odpowiedział, że Pekin ma do dyspozycji wiele opcji, gdy zapytano go o potencjalne odpowiedzi na cła USA.

„Poza taryfami Chiny już wprowadziły środki pozataryfowe, aby wywierać presję ekonomiczną” – zauważyła Havren, podając przykłady, takie jak umieszczanie amerykańskich firm na listach kontroli eksportu, ograniczanie kwalifikowalności określonych produktów amerykańskich i ogłaszanie ograniczeń dla filmów hollywoodzkich. Wspomniała również, że Chiny mogą wziąć na cel sektor handlu usługami, w którym USA tradycyjnie cieszyły się nadwyżką, i mogą wszcząć dodatkowe dochodzenia w sprawie własności intelektualnej i cyberbezpieczeństwa amerykańskich firm działających w Chinach.

„Przewiduję, że Chiny będą coraz częściej przyjmować asymetryczne strategie wykraczające poza handel” – zauważyła Havren, przytaczając kwestię przemytu fentanylu jako przykład, w którym współpraca może zostać ograniczona lub ustać. Przewiduje również więcej ograniczeń inwestycyjnych, surowsze egzekwowanie przepisów dotyczących ochrony środowiska i pracy dla amerykańskich firm w Chinach oraz strategiczny wysiłek mający na celu podważenie pozycji USA jako niezawodnego globalnego partnera.

Jeśli chodzi o przyszłość stosunków handlowych USA-Chiny, Havren przedstawiła trzy możliwe scenariusze. Pierwszy i „najbardziej prawdopodobny” to „przedłużająca się wojna gospodarcza z ciągłą eskalacją”. Żadna ze stron nie wydaje się skłonna do ustępstw, zauważyła, ponieważ oba rządy kładą nacisk na odporność narodową i suwerenność gospodarczą.

Według niej przywódczyni ChRL „Xi Jinping raczej nie podejmie dialogu z (prezydentem USA Donaldem) Trumpem, ponieważ nie jest to chińska droga. Wolą budować od podstaw”. Ten scenariusz może doprowadzić do zmniejszenia wolumenu handlu, spadku inwestycji, ujemnego wzrostu PKB w obu krajach i zakłóceń w globalnym łańcuchu dostaw.

Drugi scenariusz zakłada „

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *