Tragiczna śmierć miliardera nie oznacza końca batalii. Hewlett-Packard pozwie rodzinę? W grze miliardy funtów

Hewlett-Packard chce dalej dochodzić swoich praw w związku z zakupem firmy Autonomy w 2022 roku. Rodzina tragicznie zmarłego podczas katastrofy jachtu Bayesian potentata technologicznego Mike'a Lyncha musi się przygotować do wypłaty odszkodowania.

Tragiczna śmierć miliardera nie oznacza końca batalii. Hewlett-Packard pozwie rodzinę? W grze miliardy funtów

fot. Jonathan Brady / / PA Images

Hewlett-Packard Enterprise kupił od zmarłego tragicznie biznesmena firmę Autonomy. Wynegocjowana kwota to 11 mld dolarów, jednak w ciągu roku nabywca uznał, że w wyniku "poważnych nieprawidłowości księgowych" stracił na przejęciu ok. 9 mld dolarów. W związku z tym poszedł do sądu, oskarżając Mike'a Lyncha i byłego szefa finansowego Autonomy Sushovana Hussaina o zawyżenie przychodów firmy tuż przed przejęciem.

Na początku procesu amerykański koncern domagał się oszałamiającej kwoty odszkodowania w wysokości 4 mld funtów, jednak sąd stwierdził, że ta będzie "znacznie niższa". Na początku tego roku HP obniżył żądaną sumę do 3 mld funtów. To jednak nie wszystko. Przegrany będzie musiał pokryć koszta sądowe, a koncern uważa, że wydał już dziesiątki milionów na same opłaty (nie licząc wynagrodzenia prawników). Wyrok w sprawie wysokości odszkodowania ma zapaść pod koniec tego roku, a ponieważ biznesmen zginął tragicznie u wybrzeży Sycylii, HP będzie mógł dochodzić swoich praw u jego spadkobierców, m.in. wdowy.  

Bliscy przyjaciele rodziny zmarłego biznesmena wezwali firmę technologiczną do wycofania pozwu, określając kontynuowanie procesu "strasznym wstydem" i "PR-ową katastrofą żerującą na rodzinie zmarłego". Jak na razie gigant odmówił komentarza w sprawie niedochodzenia roszczeń, bo choć w grze są duże pieniądze, to wartość wizerunkowa bywa bezcenna. 

W zeszłym tygodniu miliarder Mike'a Lynch zginał u wybrzeży Sycylii podczas przyjęcia na morzu, na którym świętował częściową wygraną z Hewlettem-Packardem. Ława przysięgłych w sądzie w San Francisco oczyściła go z zarzutów o spisek i oszustwa. Wcześniej rozważał nawet sprzedaż superjachtu, którego wartość szacowano na 30 mln dolarów, gdyby rozprawa sądowa nie poszła po jego myśli.

Lynch zyskał sławę pod koniec lat 90. i przydomek "brytyjski Bill Gates". Jego firma programistyczna Autonomy oferowała narzędzia do sortowania i wyszukiwania informacji w mailach czy w pamięci komputerów. 

W zeszłym roku sprzedaż Hewlett-Packard osiągnęła poziom 22 mld funtów, a zysk na poziomie 1,5 mld funtów. 

opr. aw

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *