Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zmierza do likwidacji Muzeum "Pamięć i Tożsamość" – uważa zarząd fundacji Lux Veritatis. MKiDN odpowiada, że działa w interesie publicznym i transparentności wydatkowania środków publicznych.
Współzałożycielami Muzeum "Pamięć i Tożsamość" im. św. Jana Pawła II w Toruniu są fundacja Lux Veritatis oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Resort kultury złożył do Sądu Okręgowego w Warszawie pozew przeciwko fundacji oraz muzeum o ustalenie nieważności umowy o utworzeniu instytucji kultury.
Zdaniem zarządu Lux Veritatis pozew złożony przez MKiDN "oparty był o kłamstwo oraz zawierał liczne błędy". 23 grudnia 2024 r. Sąd Okręgowy w Warszawie wydał zarządzenie, którym zwrócił cały pozew do ministerstwa. Jak napisano – "z uwagi na istotne braki tego dokumentu".
"Podjęte przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego działania pozostają w mocy, zgodnie z ustaloną w państwie prawa ścieżką administracyjno-sądową. Weekendowa strategia partii PiS na zakrzyczenie tego nie zmieni. Ministerstwo działa w interesie publicznym i transparentności wydatkowania środków publicznych" – napisano w stanowisku MKiDN przekazanym w piątek PAP przez rzecznika resortu.
Ministerstwo przypomina, że "finansuje działalność bieżącą muzeum w oparciu o Aneks do Umowy o utworzeniu Muzeum +Pamięć i Tożsamość+, podpisany 19.10.2023 r. przez ówczesnego ministra Piotra Glińskiego".
"Dotacja podmiotowa roczna ze strony MKiDN wynosi 15 mln zł. Fundacja w swoim oświadczeniu nadmienia oszczędnie, że +wartość umowy przewyższa milion złotych+ – sprostujmy – przewyższa piętnastokrotnie. Mówmy o faktach. W Muzeum +Pamięć i Tożsamość+ została przeprowadzona kontrola Izby Administracji Skarbowej, trwa kontrola NIK i postępowanie prokuratorskie. Postępowanie sądowe to kwestia czasu" – czytamy.
MKiDN podkreśla jednocześnie, że "przedstawiciele partii Prawo i Sprawiedliwość nie uciekną od rozliczeń".
Jak czytamy w oświadczeniu fundacji Lux Veritatis, "pozew wskazuje, iż umowa użytkowania nieruchomości, na której posadowiono Muzeum, wygasła w dniu 31 grudnia 2022 r., wobec czego Muzeum nie posiada już uprawnień do korzystania z gruntu. To oczywiste kłamstwo. Tezę taką stawia Ministerstwo w sytuacji, gdy w maju 2023 r. otrzymało akty notarialne, które przedłużają prawo użytkowania tej nieruchomości na kolejne lata".
W ocenie fundacji zwrot ministerstwu pozwu przez sąd "nie zakończy tej sprawy", a jego "zasadniczym celem jest likwidacja Muzeum". Obawy przedstawicieli Lux Veritatis budzi m.in. "sam sposób reprezentacji Ministerstwa w tej sprawie". "Powinno być ono obowiązkowo reprezentowane przez Prokuratorię Generalną, gdyż wartość umowy przewyższa kwotę milion złotych (stanowi o tym art. 7 ust. 2 ustawy o Prokuratorii Generalnej Rzeczypospolitej Polskiej)" – podano.
W listopadzie 2024 r. kontrolerzy NIK na wniosek prokuratora regionalnego w Rzeszowie rozpoczęli kontrolę w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Chodzi o przekroczenie uprawnień przez szefa MKiDN przy zawarciu w 2018 r. umowy z fundacją Lux Veritatis na utworzenie Muzeum "Pamięć i Tożsamość". Najwyższa Izba Kontroli poinformowała wówczas PAP, że kontrola obejmie okres od 2018 r. i planowo ma się zakończyć w styczniu 2025 r. NIK bada dwa obszary: przestrzeganie zasad przyznawania dotacji z budżetu państwa przy zawieraniu umowy o utworzeniu muzeum oraz prawidłowość nadzoru i rozliczania wykorzystania tej dotacji.(PAP)
ksi/ miś/ mhr/