Dialog społeczny buduje się na fundamentach zaufania i współpracy – powiedziała w czwartek ministra rodziny Agnieszka Dziemianowicz-Bąk podczas posiedzenia plenarnego Rady Dialogu Społecznego. Wśród najważniejszych zadań resortu wymieniła przygotowanie ustaw o rynku pracy i służbach zatrudnienia.
Rada Dialogu Społecznego dyskutowała w czwartek o najważniejszych działaniach Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
"Dialog społeczny buduje się na fundamentach, którymi są zaufanie i współpraca. Mam nadzieję, że dzisiejsze spotkanie i kolejne będą forum do przedstawienia stanowisk w atmosferze dialogu i poszukiwania porozumienia" – podkreśliła szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.
Wskazała, że do priorytetowych przedsięwzięć należy przygotowanie ustawy o publicznych służbach zatrudnienia. "Jest to projekt, który zakłada przeprowadzenie kompleksowej reformy instytucji polskiego rynku pracy poprzez udoskonalenie funkcjonowania publicznych służb zatrudnienia oraz form aktywizacji zawodowej" – wskazała Dziemianowicz-Bąk.
Dodała, że celem tego projektu jest zwiększenie m.in. trwałości zatrudnienia oraz skrócenie czasu poszukiwania pracy. Zapowiedziała jednocześnie, że termin wejścia w życie ustawy zaplanowano na 1 stycznia 2025 r.
Przeczytaj także
Praca nie tylko do emerytury? Ministerstwo widzi potrzebę wprowadzania zachęt
Szefowa MRPiPS podała, że resort pracuje także nad projektem ustawy o dostępie cudzoziemców do rynku pracy. Projekt – jak mówiła – będzie dotyczył zatrudniania zarówno obywateli Ukrainy, jak i obywateli państw trzecich. Wyjaśniła, że zmiany będą uspójniać i uszczelniać obecne przepisy.
Wśród pilnych działań Dziemianowicz-Bąk wymieniła także m.in. wdrożenie dyrektyw unijnych w sprawie adekwatnych wynagrodzeń minimalnych w UE.
Poinformowała, że resort pracuje także nad projektem, który ma na celu wprowadzenie mechanizmu zaliczającego okres prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej oraz okresy wykonywania pracy na podstawie umów cywilnoprawnych do stażu pracy. To także odpowiedź na postulaty obywateli.
W obszarze polityki rodzinnej zapowiedziała wdrożenie programu "Aktywny Rodzic" oraz rozwiązań dla rodziców wcześniaków. Przypomniała, że jeszcze w czwartek, po raz pierwszy, zbierze się zespół roboczy w sprawie opracowania rozwiązań w zakresie uprawnień rodzicielskich dla rodziców dzieci przedwcześnie urodzonych oraz dzieci hospitalizowanych po urodzeniu.
Agnieszka Dziemianowicz-Bąk zapowiedziała, że w resorcie przygotowywane są także trzy projekty ustaw dotyczące zabezpieczenia społecznego. Zakładają one uregulowanie ustawowe świadczenia honorowego dla stulatków, drugą w roku waloryzację rent i emerytur przy odpowiednim wskaźniku inflacji oraz podniesienie i waloryzację zasiłku pogrzebowego.
W dyskusji przedstawiciele przedsiębiorców zwrócili uwagę, że problemem rynku pracy jest obecnie brak pracowników, szczególnie specjalistów w branży budowlanej i transportowej oraz w ochronie zdrowia. "Postulujemy od jakiegoś czasu, żeby sprowadzanie pracowników do Polski spoza Unii Europejskiej odbywało się w sposób +szyty na miarę+, byśmy pozyskiwali pracowników legitymujących się umiejętnościami w danej branży, a nie kogo popadnie" – powiedział prezes Związku Pracodawców BCC Łukasz Bernatowicz.
Związki zawodowe liczą na dialog z rządem
Przedstawiciele związków zawodowych podkreślali, że liczą na dialog ze stroną rządową, którego – jak wskazywali – brakowało w ostatnich latach. "Wcześniej odbijaliśmy się od ściany" – stwierdził Roman Michalski z Forum Związków Zawodowych (FZZ).
Dorota Gardias z FZZ dodała, że powinna powstać umowa społeczna z rządem w najważniejszych obszarach.
Przewodniczący NSZZ "Solidarność" Piotr Duda wyraził gotowość do współpracy z MRPiPS na rzecz rozwoju rynku pracy. Podziękował też za wsparcie resortu dla projektu o emeryturach stażowych. Zaznaczył, że wdrożenie dyrektywy unijnej w sprawie adekwatnych wynagrodzeń minimalnych w UE jest konieczne.
Przewodniczący OPZZ Piotr Ostrowski wskazał z kolei na konieczność przeciwdziałania problemom demograficznym, wzmocnienia Państwowej Inspekcji Pracy i rozwoju usług publicznych.
Szefowa MRPiPS zapewniła o kontynuowaniu dialogu ze stroną społeczną. Podkreśliła, że resort zdaje sobie sprawę z wyzwań demograficznych m.in. w kontekście starzejącego się społeczeństwa. "Z tego faktu nie wynikają plany o podwyższeniu wieku emerytalnego. Takich planów nie ma i nie będzie" – zadeklarowała Dziemianowicz-Bąk.(PAP)
Autorka: Karolina Kropiwiec
kkr/ mir/