Rolnicy mogą zacierać ręce. Ceny gruntów rolnych wyraźnie w górę

Od niespełna 35 tys. zł na Pomorzu Zachodnim do ponad 86 tys. zł w Wielkopolsce – tyle w IV kw. 2023 r. wyceniano przeciętnie grunty rolne – wynika z danych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. To od 20 do blisko 70 proc. więcej niż jeszcze sześć lat temu.

Rolnicy mogą zacierać ręce. Ceny gruntów rolnych wyraźnie w górę [Wykresy]

/ Shutterstock

Przeciętne stawki w ujęciu roczny wzrosły od niespełna 1 proc. w woj. lubelskim do ok. 15 proc. w woj. łódzkim i śląskim. Ze wzrostowej tendencji wyłamało się woj. świętokrzyskie, gdzie średnia cena obniżyła się względem IV kw. 2022 r. o 2 proc.

Średnie ceny gruntów rolnych w Polsce [w zł/ha]
Infogram

Do 105 tys. zł za hektar

Znacznie wyżej wyceniane były najlepsze grunty, czyli ziemie klas: I, II i IIIa. W IV kw. 2023 r. średnia wycena wahała się od niespełna 48 tys. zł w woj. lubuskim i świętokrzyskim do ponad 105 tys. zł w woj. wielkopolskim.

W woj. lubuskim średnia wycena była o ok. 5 proc. wyższa niż przed rokiem, ale z uwagi na spadki notowane w poprzednich latach, jednocześnie o 12 proc. niższa niż w IV kw. 2017 r.

Średnie ceny gruntów rolnych w Polsce – klasa I, II i IIIa [w zł/ha]
Infogram

Na niemal identycznym poziomie jak przed sześcioma laty (-0,2 proc.) znalazła się średnia cena zanotowana w woj. śląskim. W pozostałych regionach miały jednak miejsce dwucyfrowe podwyżki. Najmocniej w relacji do IV kw. 2017 r. wzrosła średnia wycena najlepszych gruntów rolnych położonych na wschodzie Polski: w woj. lubelskim (+72,1 proc.), podkarpackim (+67,3 proc.) oraz podlaskim (+58,2 proc.).

Wzrost cen gruntów rolnych przyspieszył

W ciągu ostatniego roku średnie ceny gruntów rolnych rosły szybciej od średnich kwot płaconych za parcele budowlane. Nie da się tego jednak powiedzieć patrząc na stawki w perspektywie sześcioletniej. Na Pomorzu i w Wielkopolsce działki budowlane podrożały w tym okresie średnio o ok. 85 proc., a w woj. małopolskim nawet o 99 proc.

Tymczasem średnia wycena gruntów rolnych wzrosła w tym czasie odpowiednio o ok. 45 – 46 proc. w woj. pomorskim i wielkopolskim oraz o ok. 69 proc. w Małopolsce.

Z odwrotną sytuacją mieliśmy do czynienia na Mazowszu, gdzie zarówno w ujęciu rocznym jak i w porównaniu z 2017 r., mieliśmy do czynienia z obniżką średniej ceny transakcyjnej działek budowlanych – odpowiednio o 6,5 i 13,2 proc. Z kolei średnia cena gruntu rolnego wzrosła odpowiednio o 11,5 proc. r/r i o 57,1 proc. względem IV kw. 2017 r.

Działki budowlane nawet 28 razy droższe

Wracając do stawek nominalnych, działki budowlane kosztują przeciętnie od 15 do nawet 28 razy więcej od gruntów rolnych. Za metr kwadratowy parceli w woj. małopolskim w III kw. 2023 r. trzeba było płacić bowiem średnio 152 zł. Upraszczając i uśredniając, hektar działki budowlanej (10 tys. mkw.) kosztowałby średnio 1,52 mln zł. Tymczasem, według rannych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, hektar gruntu rolnego położony w woj. małopolskim w IV kw. 2023 r. wyceniany był na nieco poniżej 54 tys. zł.

Odrolnienie sporo kosztuje

Trzeba jednak pamiętać m.in. o kosztach związanych z odrolnieniem działki. Te, w zależności od klasy danego gruntu, wahają się od 87,4 tys. zł/ha do nawet 437,1 tys. zł/ha. Za każdy odrolniony hektar przez dziesięć lat co roku należy płacić również od 8740 do 43,7 tys. zł.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *