Pracownik na „L4” otrzyma pensję w dwóch ratach? Nadchodzą zmiany

Rząd zapowiada zmiany dotyczące wypłaty świadczeń chorobowych dla pracowników przebywających na zwolnieniu lekarskim. Nowe przepisy mają odciążyć budżety pracodawców.

Pracownik na "L4" otrzyma pensję w ratach? Nadchodzi rewolucja w prawie

fot. Tero Vesalainen / / Shutterstock

Zgodnie z obowiązującymi przepisami za pobyt pracownika na zwolnieniu lekarskim do 33 dni w roku płaci pracodawca. Natomiast w przypadku pracowników powyżej 50. roku życia pracodawca płaci za 14 dni pierwszych dni w roku osoby zatrudnionej przebywającej na "L4". 

Od 34. dnia zwolnienia lub 15. dnia (w przypadku pracowników powyżej 50 r.ż.) obowiązek wypłacania chorobowego przechodzi na Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Środki na świadczenia z tytułu zasiłku pochodzą z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych ZUS.

ReklamaZobacz takżePolecamy: konto firmowe w Pekao – bezwarunkowo za 0 zł, za to z premią 200 zł na start

Rząd planuje zmniejszyć obciążenie dla pracodawców. Jak podaje "Dziennik Gazeta Prawna", obowiązek wypłaty świadczeń chorobowych od pierwszego dnia trwania zwolnienia ma przejąć Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Według zapowiedzi zmiany dotyczące wypłaty świadczeń chorobowych mają obowiązywać od 2025 roku. 

Z danych za 2022 r. wynika, że pracodawcy zapłacili za chorobowe zatrudnionych osób 11 mld zł. Na ten moment nie wiadomo jeszcze, czy zmiany będą dotyczyć wszystkich pracodawców, czy tylko mikroprzedsiębiorców. 

Wprowadzenie nowych przepisów wpłynie na sposób wypłaty miesięcznego wynagrodzenia. Pracodawca zapłaci za przepracowane w danym miesiącu dni w terminie wskazanym w umowie. Natomiast ZUS przeleje świadczenie chorobowe. Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma 30 dni na wypłatę zasiłku chorobowego. Jak podkreśla "DGP", może to przełożyć się na wypłatę wynagrodzenia w ratach. 

DF

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *