Polski innowacyjny skok i rekord w patentach. Zaskakujący numer 1

Najwięcej zgłoszeń polskich wynalazków napłynęło z uczelni i instytutów badawczych

Najwięcej zgłoszeń polskich wynalazków napłynęło z uczelni i instytutów badawczych

Foto: Adobe Stock

Anita Błaszczak

O 10,5 proc. zwiększyła się w ubiegłym roku liczba zgłoszeń polskich wynalazków do Europejskiego Urzędu Patentowego (EPO). Tym samym nasz kraj znalazł się w pierwszej dziesiątce wśród państw notujących największą dynamikę wzrostu tych zgłoszeń, która ogółem wyniosła 2,9 proc. – wynika z najnowszego Indeksu Patentowego (EPO Patent Index 2023).

Światowy rekord zgłoszeń patentowych

Tempem wzrostu zgłoszeń do Europejskiego Urzędu Patentowego wyprzedziły Polskę m.in. Litwa, Chorwacja i Słowenia, ale to po części efekt różnic w liczbie zgłoszeń. Tych z Polski było kilkukrotnie więcej (671), co oznacza nasz rekord w statystykach EPO. 2023 r. był rekordowy nie tylko u nas, bo EPO zanotował też najwyższą liczbę zgłoszeń w swej historii (199,3 tys.).

Urząd Patentowy RP zwraca uwagę, że jeszcze szybciej, bo o ponad 37 proc. urosła w zeszłym roku liczba patentów europejskich udzielonych polskim instytucjom i firmom, która sięgnęła 258. – Ten wynik oznacza powrót do sytuacji sprzed spowolnienia wywołanego kryzysem pandemicznym – zaznacza Monika Chrobak, rzeczniczka Urzędu Patentowego RP.

Polscy liderzy wynalazków

Według EPO Patent Index 2023, najwięcej zgłoszeń polskich wynalazków napłynęło z uczelni i instytutów badawczych. Ubiegłorocznymi liderami były tu: Uniwersytet Zielonogórski (31) Akademia Górniczo-Hutnicza (30) i Uniwersytet Jagielloński (14).

Z kolei spośród firm liderem jest sądecki potentat stolarki okiennej, rodzinna firma Fakro, która w ub. roku zgłosiła do EPO 12 wynalazków, m.in. na nowatorskie rodzaje okien dachowych. – W ponad 30 letniej historii mamy na swoim koncie ponad 245 zgłoszeń patentowych- podkreśla w komentarzu dla „Rzeczpospolitej” Ryszard Florek, prezes i współzałożyciel Fakro. Jak zaznacza, firma ma własny, nowoczesny ośrodek badawczo-rozwojowy a nad rozwojem jej produktów pracuje ponad dwustu inżynierów. – Eksportujemy nie tylko okna dachowe, ale także polską myśl techniczną, budując przy tym siłę polskiej gospodarki- dodaje Ryszard Florek.

Kolejne miejsca pod względem liczby zgłoszeń zajęły: Polbionica, innowacyjna firmą biotechnologiczną, która rozwija projekt biodruku 3D trzustki (8 zgłoszeń) i rodzimy potentat farmaceutyczny Adamed Pharma (6 zgłoszeń).

IT i medycyna na czele innowacji

Jak wynika z EPO Patent Index 2023, najwięcej polskich zgłoszeń dokonano w obszarze technologii medycznych, farmaceutyków i inżynierii lądowej, ale najszybciej przybywa u nas innowacji zgłaszanych przez branżę technologii żywności.

Z kolei na świecie liderem zgłoszeń patentowych do EPO była w zeszłym roku komunikacja cyfrowa, w tym technologie związane z sieciami komórkowymi (17,5 tys.). Kolejne miejsca zajęły technologia medyczna i technologia komputerowa (po prawie 16 tys.) Z kolei największy, bo ponad 12 proc. wzrost liczby zgłoszeń nastąpił w branży maszyn, aparatury elektrycznej i energetyki, gdzie szybko przybywa wynalazków związanych z technologiami czystej energii, w tym baterii.

Huawei na czele

Pomimo ubiegłorocznego przyspieszenia, Polsce nadal daleko do globalnych liderów innowacji. W ubiegłym roku najwięcej wynalazków zgłosiły w EPO Stany Zjednoczone (48,2 tys.) Niemcy (25 tys.) Japonia (21,), Chiny (prawie 21 tys.) i Korea Korea Płd. (12,6 tys.).

Szybki wzrost liczby zgłoszeń z Korei Południowej – aż o 21 proc. i z Chin – prawie o 9 proc. – był zresztą głównym powodem zeszłorocznego wzrostu w statystykach EPO. W Korei Płd. była to głównie zasługa technologicznych gigantów — Samsunga i LG. Podobnie też w Chinach, gdzie za prawie jedną czwartą zgłoszeń do EPO stały innowacje koncernu Huawei, który był ubiegłorocznym rekordzistą z ponad 5 tys. zgłoszonych wynalazków.

– Nasz najnowszy Indeks Patentowy pokazuje, że w 2023 r. na całym świecie innowacje nadal dynamicznie się rozwijały – podkreśla António Campinos, prezes EPO zwracając uwagę, że małe i średnie przedsiębiorstwa w Europie w coraz większym stopniu korzystają z patentów. Widać to w statystykach za 2023- gdzie udział zgłoszeń z sektora MŚP był najwyższy w historii (23 proc.)

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *