Dzięki AI niedługo będzie można znacznie lepiej komunikować się ze zwierzętami
Michał Duszczyk
Chińska firma technologiczna Baidu dąży do opatentowania innowacyjnego systemu sztucznej inteligencji, który ma na celu interpretację dźwięków zwierząt. W praktyce narzędzie to ma rozpoznawać zachowania i dźwięki, które wydają na przykład koty i psy, aby umożliwić ludziom lepsze zrozumienie ich intencji. Naukowcy rozpoczęli już prace nad tłumaczeniem miauczeń i szczekania na język ludzki.
Chiny patentują system tłumaczenia „języka zwierząt”
Zgodnie z nowo opublikowanym dokumentem patentowym Baidu, właściciela największej wyszukiwarki w Chinach, firma proponuje system, który przekształca wokalizacje zwierząt na dowolny język. Wniosek patentowy, który został złożony do Chińskiej Narodowej Administracji Własności Intelektualnej, sugeruje, że system będzie gromadził dane dotyczące zwierząt, w tym dźwięki, wzorce zachowań oraz sygnały fizjologiczne. Zebrane informacje będą wstępnie przetwarzane i łączone, aby finalnie zostały poddane analizie AI. Tego rodzaju rozpoznawanie emocji zwierząt może zrewolucjonizować komunikację między gatunkami. Baidu twierdzi, że system ten może umożliwić „głębszą komunikację emocjonalną oraz porozumienie między zwierzętami a ludźmi, zwiększając precyzję i efektywność komunikacji międzygatunkowej”.
Chiński gigant to jedna z pierwszych firm w kraju, które zaczęły inwestować w sztuczną inteligencję (stało się to po debiucie ChatGPT w 2022 r., a w zeszłym miesiącu firma zaprezentowała swój najnowszy model AI, Ernie 4.5 Turbo).
Projekty dekodowania mowy zwierząt
Baidu nie jest jednak jedyną organizacją, która zajmuje się systemem komunikacji między zw