Obniżka stóp procentowych została potwierdzona. Na dzisiejszej sesji Rada Polityki Pieniężnej podjęła decyzję o obniżeniu stóp o 50 punktów bazowych.
Dwudniowa sesja Rady Polityki Pieniężnej (MPC) zakończyła się w środę. Dziś ogłoszono decyzję w sprawie stóp procentowych. Zgodnie z przewidywaniami komitet zdecydował się na obniżkę o 50 punktów bazowych. Obecne stopy procentowe są następujące:
- stopa referencyjna 5,25% w skali roku;
- Oprocentowanie kredytu lombardowego 5,75% w skali roku;
- stopa depozytowa 4,75% w skali roku;
- stopa redyskonta weksli wynosi 5,30% w skali roku;
- stopa dyskontowa weksli w wysokości 5,35% w skali roku.
Stopy procentowe. Pierwsza obniżka od 1,5 roku
Oznacza to pierwszą obniżkę stóp procentowych od października 2023 r., kiedy to RPP po raz ostatni dokonała obniżki. Kolejne decyzje koncentrowały się na utrzymaniu stóp procentowych na dotychczasowym poziomie, co oznacza, że przez ostatnie 1,5 roku podstawowa stopa referencyjna wynosiła 5,75%.
Pierwsze sygnały o potencjalnej obniżce pojawiły się dzień po kwietniowym posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej. Podczas konferencji prasowej przewodniczący Rady i prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński stwierdził, że chociaż stopy procentowe pozostały niezmienione po raz kolejny, „stanowisko Rady Polityki Pieniężnej w tej sprawie uległo znacznej zmianie”. Szef banku centralnego nie wykluczył możliwości obniżek na posiedzeniu w maju.
O prawdopodobieństwie podjęcia decyzji w tej sprawie wspomniał później członek MPC Ludwik Kotecki. Jednak najbardziej stanowcze oświadczenie złożył inny członek komisji, Przemysław Litwiniuk. Twierdził, że warunki dla obniżki o 50 punktów bazowych zostały ustalone i że jeśli nikt nie zgłosi takiego wniosku, on sam to zrobi.
Za kilka tygodni dowiemy się, jak przebiegało dzisiejsze głosowanie RPP w sprawie obniżki stóp procentowych. Jednak już teraz widać, że nie było konsensusu w tej sprawie. Joanna Tyrowicz, członkini RPP, konsekwentnie wyrażała swój sprzeciw wobec obniżek stóp. – Generalnie: nie ma przełomu. Nie ma istotnych obaw z perspektywy polityki pieniężnej, ale nie wydaje się też, aby istniały podstawy do obniżek. Miesięczna inflacja nadal jest wysoka (nie mamy jeszcze danych za kwiecień). Jeśli te dane się utrzymają, stopa 5,75% może być konieczna. Dlaczego? Obecna projekcja sugeruje, że stopa 5,75% ma około 60% szans na powrót inflacji do celu. Obecna prognoza jest przede wszystkim uzależniona od (a) schłodzenia rynku pracy i (b) zapobieżenia przegrzaniu popytu – zauważyła Tyrowicz na LinkedIn tydzień temu.