Ministerstwo Finansów opublikowało projekt rozporządzenia dotyczącego zarządzania podatkową księgą przychodów i rozchodów (KPiR), który ma wejść w życie 1 stycznia 2026 r. Aktualizacje obejmują nie tylko zmieniony szablon księgi, ale także istotne zmiany w procesie jej prowadzenia.
Zgodnie z nowym rozporządzeniem, od 1 stycznia 2026 r. ewidencja przychodów i wydatków (KPiR) będzie prowadzona wyłącznie w formacie cyfrowym . Ponadto podatnicy stosujący uproszczone metody księgowe będą zobowiązani do składania księgi rachunkowej do właściwego urzędu skarbowego co miesiąc .
Niemniej jednak istnieją wyjątki w tej kategorii. Propozycja wskazuje, że osoby działające na podstawie umów agencyjnych lub członkowie duchowieństwa, którzy zdecydują się zrezygnować z opodatkowania ryczałtowego, będą zwolnieni z tego wymogu. Ponadto Minister Finansów będzie miał prawo, na mocy nowych przepisów, do identyfikowania dodatkowych grup, które mogą być zwolnione z konieczności prowadzenia lub przesyłania elektronicznych rejestrów.
Zobacz takżeJak sztuczna inteligencja wpłynie na zadania księgowych
Proponowane rozporządzenie przedstawia również zmieniony szablon KPiR , który został wzbogacony o dodatkowe kolumny. Te zmiany mają na celu dostosowanie księgi do obecnych wymagań podatników i uproszczenie jej zarządzania.
Nie przewiduje się, aby regulacja ta miała jakiekolwiek skutki finansowe dla jednostek sektora finansów publicznych, w tym budżetu państwa i budżetów jednostek samorządu terytorialnego, w zakresie wydatków lub dochodów tych jednostek w stosunku do kwot określonych w dotychczasowych przepisach, jak wskazano w ocenie skutków regulacji.
Opracował DF