Widzenie po zamknięciu oczu jest wykonalne, ponieważ promienie podczerwone mają większą zdolność przenikania przez powiekę niż światło widzialne
Michał Duszczyk
Mowa tu o soczewkach kontaktowych, które zostały zmodyfikowane w taki sposób, aby umożliwić dostrzeganie światła podczerwonego. Zespół neurobiologów z Chińskiego Uniwersytetu Nauki i Technologii stworzył rozwiązania, które – bez potrzeby stosowania baterii czy zewnętrznego zasilania – funkcjonują niczym optyka na podczerwień. W praktyce umożliwia to ludzkim oczom widzenie w ciemności.
Jak funkcjonują nowe soczewki kontaktowe?
Badacze opisali swoje odkrycie w czasopiśmie naukowym „Cell” – wskazując, że kluczowym elementem tej innowacji są specjalne nanocząstki wbudowane w miękkie i elastyczne soczewki, które absorbują promieniowanie podczerwone, zazwyczaj niewidoczne dla ludzkiego oka (około 800–1600 nm), i przekształcają je na światło widzialne (400–700 nm). Soczewki są przezroczyste, co umożliwia jednoczesne postrzeganie świata w świetle widzialnym oraz podczerwonym. Co ciekawe, wynalazek ten pozwala nie tylko na „przenikanie nocą”, ale również na widzenie przez zamknięte powieki. Naukowcy zauważają, że to „interesujący efekt zwiększenia intensywności widzenia podczerwonego”. Widzenie po zamknięciu oczu jest możliwe, ponieważ promienie podczerwone łatwiej przenikają przez powiekę niż światło widzialne.
Technologię przetestowano już na myszach, które z soczewkami były w stanie odróżniać obszary, które były oświetlone podczerwienią. Zastosowano ją również w eksperymentach z udziałem ludzi. Uczestnicy z nowymi soczewkami skutecznie rozpoznawali migające sygnały w podczerwieni i potrafili określić ich kierunek.
Wsparcie dla daltonistów
Teraz