Sąd w Waszyngtonie uchylił w środę wniosek firmy Meta o zakończenie procesu o złamanie praw konkurencji. Pozew wytoczyła Federalna Komisja Handlu (FTC) USA, która zarzuciła właścicielowi m.in. Facebooka kupno medium społecznościowego Instagram i komunikatora Whatsapp, aby zdominować rynek.
Sędzia James Boasberg odrzucił w środę wniosek Mety, która chciała zakończyć sprawę rozpoczętą podczas pierwszej administracji Donalda Trumpa w 2020 roku. FTC twierdzi, że Meta popełniła przestępstwo, aby zachować kontrolę nad rynkiem mediów społecznościowych.
Meta, wówczas znana jako Facebook, przepłaciła, aby przejąć Instagram w 2012 roku i WhatsApp w 2014 roku w celu wyeliminowania zyskujących na znaczeniu rywali, zamiast walczyć samodzielnie o miejsce na rynku – stwierdziło FTC.
"Jesteśmy przekonani, że dowody, jakie zaprezentujemy podczas procesu, pokażą, że zakup Instagrama i Whatsappa były dobre dla konkurencji i konsumentów" – przekazał w środę rzecznik Mety.
Z kolei przedstawiciel Federalnej Komisji Handlu Douglas Farrar powiedział, że ten proces "jest przykładem wspólnego wysiłku ukrócenia monopolu Mety i przywrócenia konkurencji, aby zapewnić wolność i innowacyjność rynku social mediów".
Ta sprawa jest jednym z pięciu głośnych procesów, w ramach których FTC i ministerstwo sprawiedliwości USA próbuje walczyć z ekspansywnością gigantów technologicznych z Doliny Krzemowej.
Firmy Amazon.com Inc. i Apple również zostały pozwane, a Google będący częścią koncernu Alphabet jest zaangażowany w dwa procesy. W jednym z nich sędzia stwierdził, że Google bezprawnie walczył z konkurencją wśród internetowych silników wyszukiwania.(PAP)
awm/ kar/