Intel, by stanąć na nogi, realizuje nowy plan cięcia kosztów, który ma pozwolić zaoszczędzić w sumie około 10 miliardów dolarów w 2025 roku. Niestety oznacza to także redukcję ponad 15 tysięcy miejsc pracy u technologicznego giganta.
15 tys. jest optymistyczną prognozą, gdyż zatrudniający obecnie na całym świecie ponad 125 tys. pracowników Intel sugeruje, że zwolnienia mogą finalnie dotyczyć nawet 19 tys. osób. Drastyczne oszczędzanie nie dotknie jedynie pracowników, ponieważ cięcia pojawią się też w sektorach marketingu i badawczo-rozwojowym.
W bieżącym roku plan obejmuje obniżenie wydatków inwestycyjnych o 20 proc. i przeprowadzenie szerokiej restrukturyzacji, by przekonać się, które z projektów "nie są niezbędne". Firma deklaruje też pieczołowite sprawdzenie finansów wszystkich aktywnych projektów, aby upewnić się, że pieniądze nie są w nich, kolokwialnie mówiąc, "przepalane".
Ogromne straty Intela
Pierwszy kwartał upłynął Intelowi pod sztandarem straty 437 milionów dolarów, które jednak nie wyglądają już tak strasznie, kiedy spojrzy się na straty kwartału drugiego. 1,6 miliarda dolarów straty znacząco rozczarowało szefostwo firmy, nawet pomimo osiągnięcia przez nią zakładanych kamieni milowych w technologii.
W drugim kwartale tego roku Intel zanotował 12,8 mld dolarów przychodu, co w porównaniu z analogicznym okresem w 2023 roku daje spadek o zaledwie 1 proc. Niestety koszty okazały się większe i najwięcej strat wygenerował segment chipmakingu i litografii. Warto zaznaczyć, że w obszarze sprzedaży samych produktów Intel nie odnotował strat.
To nie pierwsze zwolnienia
Poprzednia duża runda zwolnień miała w technologicznym gigancie miejsce w październiku 2022 roku. Wówczas Intel zredukował liczbę zatrudnionych z 131 900 osób do 124 800, jednak już w marcu 2024 firma zatrudniała ponownie 130 700 pracowników.
Firma tego roku zmniejszała już liczbę zatrudnionych i do końca czerwca jej łączna liczba pracowników wyniosła już 125 300, jednak ta redukcja nie jest wliczana w całkowitą planowaną na tę chwilę liczbę zwolnień. Intel zapowiedział już, że będzie oferować "rozszerzoną ofertę emerytalną dla wszystkich uprawnionych pracowników" i umożliwi szerokie składanie wniosków o dobrowolne zwolnienia. Zawieszono też wypłatę dywidendy akcjonariuszom celem ograniczenia wydatków.
Strategię oszczędzania mocno odczuły już akcje Intela
Po czwartkowej prezentacji wyników akcje Intela runęły w handlu posesyjnym, tracąc w ciągu godziny prawie 20%. Później spadki uległy dalszemu pogłębieniu do 21,86%.
Patrząc na giełdowe wykresy, notowania Intela wyraźnie odstają w tym roku od akcji pozostałych producentów półprzewodników notowanych na Wall Street. Od stycznia 2024 roku do zamknięcia sesji 1 sierpnia walory spółki zostały przecenione o 40,96%. Dla porównania akcje Nvidii wzrosły w tym czasie o 121,77%, kurs AMD umocnił się o 15,34%, a indeks S&P500 zyskał 14,78%.
Oprac.: MT, MM