Biotechnologia medyczna jest jednym z szybko rozwijających się sektorów w Polsce. Niemniej jednak, pomimo postępu, nadal napotyka na wiele przeszkód. W dzisiejszym podcaście badamy potencjał i wsparcie dla lokalnych firm biotechnologicznych i zastanawiamy się, czy mogą stać się znakiem rozpoznawczym polskiej innowacyjności.
Kwestie takie jak przedłużające się procedury certyfikacji i znaczne wydatki związane z badaniami klinicznymi pozostają istotnymi przeszkodami dla wielu inicjatyw biotechnologicznych. Niemniej jednak, pomimo tych wyzwań, biotechnologia medyczna ma szansę stać się kamieniem węgielnym współczesnej gospodarki napędzanej wiedzą i innowacją. Wymagane jest głębsze zrozumienie przez rząd praktycznych aspektów projektów biotechnologicznych.
W najnowszej odsłonie podcastu MamBiznes: Startup Talks rozmawiamy z Martą Winiarską, prezeską Polskiego Stowarzyszenia Innowacyjnych Firm Medycznej Biotechnologii BioInMed. Marta współpracowała również z Ministerstwem Rozwoju, Ministerstwem Spraw Zagranicznych i Ministerstwem Środowiska przy inicjatywach mających na celu przyspieszenie rozwoju startupów i innowacyjnych MŚP.
Dziś przyjrzymy się bliżej temu, jak wygląda proces tworzenia nowego leku lub terapii w Polsce, jak współpracują ze sobą środowiska naukowe i przemysł oraz jak wygląda sytuacja polskiej biotechnologii.
Biotechnologia medyczna: więcej szans czy zagrożeń?
Badania kliniczne stanowią kluczową fazę w rozwoju nowych leków i terapii, umożliwiając ocenę ich skuteczności i bezpieczeństwa. Ich znaczenie w Polsce rośnie. Kraj ten jest coraz częściej wybierany jako miejsce badań przez międzynarodowe firmy farmaceutyczne ze względu na wysoko wykształcony personel medyczny, znaczną infrastrukturę i konkurencyjne ceny.
Jednocześnie rynek badań prowadzonych przez polskie firmy biotechnologiczne rozwija się, a wiele z nich wchodzi w fazę kliniczną ze swoimi innowacyjnymi ofertami. Jednak, jak podkreśla Marta Winiarska w podcaście MamBiznes: Startup Talks, na polskim rynku brakuje kapitału, aby lokalne firmy mogły przejść do trzeciej fazy badań klinicznych.