Premier Donald Tusk skrytykował prezydenta Andrzeja Dudę na Platformie X, skupiając się na składce na ubezpieczenie zdrowotne. „Po zablokowaniu ustawy o mowie nienawiści prezydent planuje zawetować obniżenie składki na ubezpieczenie zdrowotne, która została podniesiona do absurdalnego poziomu przez PiS” – stwierdził Tusk.
/ 123RF/PICSEL
„Po zablokowaniu ustawy o mowie nienawiści prezydent zamierza zawetować obniżkę składek na ubezpieczenie zdrowotne , które PiS podniósł do nieuzasadnionego poziomu. Jak zaczął, tak skończy. Pozostało 105 dni. Czy wytrzymacie?” – pytał Donald Tusk użytkowników „X”.
Zwiększać
Prezydent Andrzej Duda , komentując uchwalone prawo, miał powiedzieć: „Ustawa w obecnej formie jest nie do przyjęcia”. Zinterpretowano to jako wskazówkę, że ustawa zostanie zawetowana.
Premier Donald Tusk oświadczył w środę, że jeżeli prezydent Andrzej Duda zawetuje ustawę o obniżeniu składek na ubezpieczenie zdrowotne dla przedsiębiorców, to on, jako premier, podejmie działania, aby powrócić do tej kwestii po wyborach prezydenckich.
Reklama
Kandydaci na prezydenta Adrian Zandberg (Razem) i Magdalena Biejat (po lewej), wraz z Porozumieniem Rezydentów OZZL i Naczelną Izbą Lekarską, wezwali prezydenta Dudę do zawetowania ustawy o obniżeniu składek na opiekę zdrowotną dla przedsiębiorców. Twierdzą, że taka obniżka pogorszy sytuację pacjentów i nasili kryzys opieki zdrowotnej. Przedstawiciele pracowników i pracodawców w Radzie Dialogu Społecznego sprzeciwili się obniżeniu składki na opiekę zdrowotną bez uprzednich konsultacji. Organizacje pacjentów, w tym Polska Federacja Onkologii i Alivia Oncofoundation, również sprzeciwiają się obniżeniu składki na opiekę zdrowotną.
Podczas dwudniowego posiedzenia (23-24 kwietnia) Senat zajmie się m.in. nowelizacją dotyczącą obniżenia składek na ubezpieczenie zdrowotne dla przedsiębiorców.
Obniżka składek na ubezpieczenie zdrowotne dla przedsiębiorców od przyszłego roku
Przypomnijmy: na początku kwietnia Sejm uchwalił ustawę mającą na celu obniżenie składek na ubezpieczenie zdrowotne dla przedsiębiorców. Zmiana ta ma kosztować 4,6 mld zł i wejdzie w życie na początku 2026 r. Według Ministerstwa Finansów reforma ma przynieść korzyści około 2,5 mln przedsiębiorców. Ustawa spotkała się ze sprzeciwem części koalicji rządowej.
„Nasz rząd stopniowo odwraca negatywne skutki umowy polskiej. Jeśli chodzi o składki na ubezpieczenie zdrowotne, w pierwszym kroku zakończyliśmy naliczanie składek na podstawie sprzedanych aktywów trwałych, a w drugim kroku obniżyliśmy minimalną składkę. Dzisiaj uruchamiamy środek, który przyniesie korzyści 2,5 mln polskich przedsiębiorców” – oświadczył minister finansów Andrzej Domański.
Nowe przepisy nie zmienią wysokości składek na ubezpieczenie zdrowotne płaconych przez pracowników zatrudnionych na pełen etat, która pozostanie na poziomie 9%. Nie zmieni się również wysokość składek na emerytury , która pozostanie na poziomie 9%.
Zmiany w składce na ubezpieczenie zdrowotne dla przedsiębiorców mają kosztować budżet państwa 4,6 mld zł, a przepisy zaczną obowiązywać od początku 2026 r.
***
Odtwarzacz wideo wymaga włączonej obsługi JavaScript w Twojej przeglądarce. Szczere o pieniądzach