Amerykańskie chipy znów trafią do Chin. Prezes Nvidii chwali ich modele sztucznej inteligencji.

Prezes Nvidii, Jensen Huang, pochwalił postępy Chin w dziedzinie sztucznej inteligencji, przemawiając do publiczności na konferencji w Pekinie. Firma ogłosiła dzień wcześniej, że jej chipy wkrótce wznowią wysyłkę do Chin.

Amerykańskie chipy znów trafią do Chin. Prezes Nvidii chwali ich modele sztucznej inteligencji.

zdjęcie: Coffeemill // Shutterstock

„Innowacje takie jak DeepSeek, Alibaba, Tencent, MiniMax i Bot Ernie od Baidu są najwyższej jakości, opracowywane lokalnie i szeroko udostępniane, znacząco wspierając globalny rozwój sztucznej inteligencji” – stwierdził Jensen Huang, cytowany przez stację CNBC. „Obecnie ponad 1,5 miliona programistów w Chinach korzysta z rozwiązań firmy Nvidia, aby realizować swoje kreatywne pomysły” – dodał Huang.

Dyrektor generalny firmy Nvidia docenił osiągnięcia Chin w dziedzinie sztucznej inteligencji w krótkim przemówieniu wygłoszonym 16 lipca podczas ceremonii otwarcia Międzynarodowych Targów Promocji Łańcuchów Dostaw w Pekinie.

Dzień wcześniej gigant w dziedzinie sztucznej inteligencji ogłosił wznowienie sprzedaży swoich układów H2O w Chinach. Nvidia musiała wstrzymać dostawy w kwietniu z powodu nowych przepisów wprowadzonych przez USA.

Sekretarz handlu USA Howard Lutnick poinformował we wtorek, że spodziewane wznowienie sprzedaży chipów H2O AI firmy Nvidia do Chin wpisuje się w trwające w USA dyskusje na temat pierwiastków ziem rzadkich.

Podczas negocjacji handlowych między Stanami Zjednoczonymi a Chinami, które odbyły się w ubiegłym miesiącu w Londynie, Waszyngton zgodził się złagodzić niektóre ograniczenia dotyczące eksportu zaawansowanych technologicznie produktów, umożliwiając Pekinowi wznowienie wydawania licencji eksportowych niezbędnych do produkcji pierwiastków ziem rzadkich.

Chiny skutecznie zapewniły sobie monopol na dostawy określonych surowców krytycznych. Ograniczanie dostępu firm zachodnich do tych zasobów, grożąc jednocześnie zakłóceniem produkcji, okazało się skutecznym narzędziem w negocjacjach.

Uzależnienie od Chin i Ameryka w trakcie rekonwalescencji: na czym polega walka o metale ziem rzadkich?

Kiedyś całkowicie zdominowany przez Stany Zjednoczone, rynek pierwiastków ziem rzadkich jest obecnie w dużej mierze kontrolowany przez Chiny, co czyni go istotnym i niezbędnym elementem światowej gospodarki. Ostatnie wydarzenia w konflikcie handlowym Trumpa uwypukliły dominację Pekinu w tym sektorze. Niemniej jednak Amerykanie poszukują nowych źródeł tych cennych surowców.

Przeczytaj więcej…

Równowaga między mocami

Nvidia stara się zachować równowagę między Chinami a Stanami Zjednoczonymi, wykorzystując rynki obu konkurentów, którzy

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *