Amerykanie mają superbroń. Chimera może smażyć całe roje dronów i rakiet

Chimera emituje wiązki o wysokiej energii w szerokim zakresie w paśmie mikrofalowym widma elektromag

Chimera emituje wiązki o wysokiej energii w szerokim zakresie w paśmie mikrofalowym widma elektromagnetycznego i niszczy elektronikę celów powietrznych

Foto: Raytheon

Paweł Rożyński

Walki w Ukrainie dowiodły, jak skuteczną bronią są nawet prymitywne rosyjskie czy irańskie drony, które atakując w wielkich ilościach, są w stanie przedrzeć się przez obronę przeciwlotniczą i atakować daleko za linią frontu. Pokazały to również misje ukraińskich bezzałogowców, uderzających w rosyjskie zakłady przemysłowe czy bazy lotnicze daleko na północy.

Jak działa Chimera

Raytheon (firma należąca do RTX) ogłosiła, że jej sprzęt mikrofalowy o rozszerzonym zasięgu określany jako Chimera przeszedł trzytygodniowe testy terenowe dla Laboratorium Badawczego Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych (AFRL). Test mikrofalowy dużej mocy (HPM) przeprowadzono na poligonie rakietowym White Sands w Nowym Meksyku, a test terenowy miał przebiegać bez żadnych problemów.

Chimera emituje wiązki o wysokiej energii w szerokim zakresie w paśmie mikrofalowym widma elektromagnetycznego i niszczy elektronikę celów powietrznych. Poradzi sobie nawet z rojami dronów. Działą jak granat błyskowy – w jednym momencie niszczy wszystkie drony w zasięgu nowej broni, co jest bardziej efektywne niż zwalczenie dronów, jeden po drugim.

Tanie remedium na drony

HPM i inna broń o ukierunkowanej energii mają tę zaletę, że mają niskie koszty. Nie trzeba wystrzeliwać ogromnych ilości amunicji czy drogich rakiet. Co więcej, ich „amunicja” jest ograniczona jedynie dostępnością mocy. Posiadając odpowiednie źródło energii mogą strzelać w praktyce w nieskończoność. – Systemy mikrofalowe dużej mocy to opłacalne i niezawodne rozwiązania, które odgrywa ważną rolę w obronie warstwowej, zwiększając „głębokość magazynka” i dając żołnierzom więcej możliwości szybkiego pokonania przeciwników – powiedział Colin Whelan, prezes Advanced Technology w Raytheon.

Raytheon ma trzyletni kontrakt o wartości 31,3 mln dol., który ma zapewnić armii jeszcze w tym roku prototypowe systemy broni mikrofalowej w ramach programu Directed Energy Front-line Electromagnetic Neutralization and Defeat (DEFEND). „Niekinetyczne systemy obronne stanowią kluczową część amerykańskiej strategii obrony narodowej” – przekonuje Whelan, prezes ds. zaawansowanych technologii w firmie Raytheon, cytowany w komunikacie.

Chimera nie jest jedynym programem rozwoju broni mikrofalowej w USA. Amerykańskie siły powietrzne opracowały taktyczne działo mikrofalowe dużej mocy THOR (Tactical High Power Microwave Operational Responder). Chimera przewyższa jej jednak możliwościami, np. większym zasięgiem.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *