Administracja prezydenta Donalda Trumpa zaproponowała Kijowowi, aby Stany Zjednoczone nabyły 50 procent ukraińskich rezerw metali ziem rzadkich, a stacjonujące na Ukrainie wojska amerykańskie miały za zadanie ich ochronę, poinformowała w sobotę stacja NBC News.
Amerykanie zostaną wysłani na Ukrainę po zawarciu porozumienia pokojowego między Kijowem a Moskwą, jak donosi stacja, powołując się na czterech urzędników z administracji Trumpa. Umowa ta może posłużyć Stanom Zjednoczonym jako środek do odzyskania miliardów dolarów przekazanych Ukrainie w ramach pomocy po rosyjskiej inwazji w lutym 2022 r., dodały źródła NBC.
Według doniesień stacji, proponowana umowa została przedstawiona prezydentowi Ukrainy Wołodymyrowi Zełenskiemu w środę w Kijowie przez ministra finansów USA Scotta Bessenta. Źródła podały, że Zełenski odmówił podpisania dokumentu, twierdząc, że potrzebuje czasu, aby go przejrzeć i omówić ze swoimi doradcami.
Jak niedawno podkreśliła stacja NBC News, prezydent Trump wyraził zainteresowanie sfinalizowaniem umowy z Ukrainą, która zapewniłaby Stanom Zjednoczonym dostęp do surowców niezbędnych do produkcji różnych technologii.
W niedawnym wywiadzie dla Fox News stwierdził, że chciałby, aby Stany Zjednoczone pozyskały z Ukrainy metale ziem rzadkich o wartości 500 miliardów dolarów, sugerując, że Kijów „w zasadzie zgodził się” na to porozumienie.
Źródła NBC wskazały, że kilka ukraińskich złóż znajduje się na terenach obecnie kontrolowanych przez siły rosyjskie.
Zełenski: umowa z USA w sprawie minerałów nie jest jeszcze sfinalizowana
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oświadczył w sobotę w Monachium, że umowa ze Stanami Zjednoczonymi dotycząca minerałów nie zapewnia jeszcze ochrony interesów Ukrainy i nie jest gotowa do podpisania.
Zełenski podkreślił, że porozumienie zostanie sfinalizowane w przyszłości na szczeblu ministerialnym, ale jako prezydent ma on swoją rolę w kształtowaniu treści tego dokumentu.
„Nie pozwolę ministrom podpisać tej umowy, ponieważ nie jest ona jeszcze przygotowana do zabezpieczenia naszych interesów” – oświadczył Zełenski podczas Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa. Jego uwagi zostały zacytowane przez agencję prasową Interfax-Ukraina.
Na początku lutego prezydent USA Donald Trump zasugerował