Ilu Polaków choruje na grypę? Główny Inspektor Sanitarny podaje liczby

Krztusiec, gruźlica oraz grypa wskazują, że ludzkość obecnie nie ma zdolności do powstrzymania kolejnych fal epidemicznych rozmaitych chorób zakaźnych. Świat, w wyniku pandemii COVID-19, osłabił się jako całość, a nasza odporność na ataki nowych wirusów i bakterii zdecydowanie się obniżyła – powiedział dr Paweł Grzesiowski, Główny Inspektor Sanitarny, w rozmowie z Joanną Ćwiek-Świdecką.
Ilu Polaków choruje na grypę? Główny Inspektor Sanitarny podaje liczby - INFBusiness

Dr Paweł Grzesiowski, Główny Inspektor Sanitarny.

Foto: tv.rp.pl

adm

Gościem programu Joanny Ćwiek-Śwideckiej był dr Paweł Grzesiowski. Główny Inspektor Sanitarny był pytany między innymi o to, czy Polacy czują się zdrowotnie bezpieczni. 

Jak zaznaczył Grzesiowski, „w jego zakresie kompetencji leży przede wszystkim nadzór nad chorobami zakaźnymi, bezpieczeństwem żywności oraz wody, a także – częściowo – ochroną środowiska, ale również proponowanie konkretnych rozwiązań i interwencji mających na celu zapobieganie tym zagrożeniom”. – Nasza rola koncentruje się przede wszystkim na profilaktyce, a nie na leczeniu czy zaradzeniu skutkom zdarzeń medycznych. W tym zakresie Polska nie jest krajem, który byłby nieprzygotowany do działań prewencyjnych – podkreślił dr Grzesiowski. – Dysponujemy szczepionkami przeciwko grypie, COVID, RSV oraz pneumokokom. Wszystkie te preparaty są dostępne w Polsce. Czasami mogą występować różne problemy z ciągłością dostaw, ale zasadniczo te produkty są dostępne. Szczepienia są częściowo dofinansowane z budżetu państwa i w zasadzie potrzebujemy jedynie współpracy ze strony społeczeństwa, które skorzysta z przygotowanych propozycji – dodał. 

– Inną kwestią jest to, czy potrafimy zapanować nad wirusami lub bakteriami, które aktualnie nękają nie tylko Polskę, ale i cały świat. Przykłady krztuśca, gruźlicy czy grypy dowodzą, że ludzkość obecnie nie jest w stanie powstrzymać kolejnych fal epidemicznych różnych chorób zakaźnych – zauważył Główny Inspektor Sanitarny. – Dostrzegam tutaj pewne zagrożenie – świat w wyniku pandemii osłabił się jako całość. Zdecydowanie jesteśmy mniej odporni na ataki kolejnych wirusów czy bakterii. Dane za rok 2024 pokazują, że zachorowalność na krztusiec czy ostre choroby bakteryjne osiąga liczby, jakich nie obserwowaliśmy przez ostatnie 50 lat – zaznaczył. 

Dr Paweł Grzesiowski: Trwają prace nad zdrowotnym „uodpornieniem” Polski na ewentualny atak z zewnątrz

– System ochrony jest obecnie wdrożony. Jeśli chodzi o bezpieczeństwo wody, jesteśmy krajem, który posiada niezwykle efektywny sposób i system nadzoru nad wodą pitną. Woda pitna w Polsce jest bezpieczna. Natomiast, jeśli mówimy o przygotowaniu na ewentualne zagrożenie wojenne – sytuacji nadzwyczajnej, gdyby doszło do ataku na Polskę – możemy spojrzeć na doświadczenia związane z powodzią. To klęska żywiołowa, ale podczas niej może dochodzić do uszkodzenia sieci zaopatrzenia w wodę pitną – powiedział dr Paweł Grzesiowski.  – Ostatnia powódź, która miała miejsce na Dolnym Śląsku w ubiegłym roku, pokazała, że jesteśmy w stanie – w tej małej skali – szybko zorganizować się, aby wszyscy mieli dostęp do dobrej wody. Jednak przygotowanie do przewlekłego problemu związanego z ewentualnym konfliktem wygląda zupełnie inaczej, ponieważ w grę wchodzą inne mechanizmy. Uważam, że trwają prace nad przygotowaniem Polski do uodpornienia jej na ewentualny atak z zewnątrz oraz zapewnienie nie tylko bezpiecznej wody, ale i innych zasobów – zaznaczył. 

Główny Inspektor Sanitarny: Fala grypy nie jest jeszcze za nami, wciąż jest bardzo dużo zachorowań

Główny Inspektor Sanitarny również odniósł się do kwestii grypy. – Jeśli chodzi o grypę, posiadamy obecnie dość efektywne narzędzie monitorowania, ponieważ 50 proc. przychodni przesyła informacje o chorobach zakaźnych do systemu e-zdrowie. Nasze dane monitorujące są wzbogacane o te dodatkowe informacje, dzięki czemu wiemy, że w Polsce w pierwszych dwóch tygodniach stycznia odnotowano

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *