Radosław Sikorski krytykuje działania Donalda Trumpa. „Rozmowa z Putinem to błąd”

W Polsce panuje przekonanie, że zagrożenie dla Europy, liberalnej demokracji oraz moralności wywodzi się z putinowskiej Rosji – stwierdził minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski podczas Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa (MSC). Wiceprezydent USA J.D. Vance w piątek zauważył, że największe niebezpieczeństwo dla Europy nie pochodzi ani z Chin, ani z Rosji, lecz „z wnętrza”.
Radosław Sikorski krytykuje działania Donalda Trumpa. "Rozmowa z Putinem to błąd" - INFBusiness

Minister spraw zagranicznych RP Radosław Sikorski

Foto: PAP/Paweł Supernak

adm

Na Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa (MSC), która trwa od piątku do niedzieli w Niemczech, minister Radosław Sikorski podkreślił, że „nie ma wątpliwości, iż zagrożenie dla Europy to Rosja Władimira Putina”. Polski polityk ocenił, że telefoniczna rozmowa prezydenta USA Donalda Trumpa z rosyjskim liderem była błędem. 

Radosław Sikorski odnosi się do słów J.D. Vance’a: Nie mamy wątpliwości, że zagrożenie pochodzi od Rosji Putina

W trakcie jednego z paneli na Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa Radosław Sikorski odniósł się do wypowiedzi wiceprezydenta USA J.D. Vance’a. Amerykański polityk skrytykował Europę, twierdząc, że największe zagrożenie dla niej nie pochodzi ani z Chin, ani z Rosji, lecz „z wnętrza”. 

Sikorski zaznaczył, że „w Polsce nie mamy wątpliwości, że zagrożenie dla Europy, liberalnej demokracji i moralności pochodzi od putinowskiej Rosji”. Dodał, że telefon od prezydenta Donalda Trumpa do Władimira Putina był błędem – według polityka sprzyja to Kremlowi i osłabia morale Ukrainy.

Sikorski stwierdził także, że mamy do czynienia z kryzysem, który jest rezultatem tego, że Europa „korzystała z dywidendy pokoju zbyt długo”. W trakcie konferencji polski minister spraw zagranicznych poinformował także, że prezydent Francji Emmanuel Macron zaprosił europejskich liderów na niedzielę do Paryża, aby omówić obecną sytuację.

Sikorski: Jeśli chcemy dawać Ukrainie gwarancje, musimy to traktować poważnie

Zgodnie z oceną Sikorskiego „to, w jaki sposób zakończy się wojna w Ukrainie, wpłynie na wiarygodność USA, nie tylko administracji Donalda Trumpa”. – Jeśli Putinowi uda się podporządkować Ukrainę, będzie to sygnał dla Chin, że mogą odzyskiwać to, co uznają za zbuntowaną prowincję. To miałoby bezpośrednie konsekwencje dla strategii USA oraz systemu sojuszy i – możliwe – dla przyszłości Tajwanu – powiedział, zapytany, co powiedziałby Donaldowi Trumpowi.

– Ukraina już posiada gwarancje (bezpieczeństwa red.), które okazały się nieważne – stwierdził Sikorski, przypominając, że Kijów zrezygnował z arsenału jądrowego w zamian za zapewnienia bezpieczeństwa. Jak ocenił, w międzynarodowych relacjach „nie ma nic bardziej niebezpiecznego niż pusta gwarancja”. – Jeśli chcemy dawać gwarancje, musimy do tego podchodzić poważnie – podkreślił. 

Czy na Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa (MSC) zostanie ustalony zarys planu pokojowego dla Ukrainy?

Od piątku do niedzieli w Niemczech trwa 61. Monachijska Konferencja Bezpieczeństwa (MSC), podczas której przedstawiciele państw dyskutują między innymi o przyszłości Ukrainy. 

Wśród uczestników konferencji znajdują się przedstawiciele około 60 państw. W wydarzeniu biorą udział między innymi wiceprezydent Stanów Zjednoczonych J.D. Vance, sekretarz stanu USA Marco Rubio, specjalny wysłannik USA ds. Ukrainy i Rosji Keith Kellogg, prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier, ustępujący kanclerz Niemiec Olaf Scholz oraz sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego Mark Rutte.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *