„Jak ocenia Pani/Pan decyzję USA o zgodzie na atakowanie amerykańską bronią celów w głębi Rosji przez Ukrainę?” – takie pytanie zadaliśmy uczestnikom sondażu SW Research dla rp.pl.
Wystrzelenie pocisku ATACMS w czasie ćwiczeń na Półwyspie Koreańskim. Obecnie Ukraina może używać takich pocisków do atakowania celów w głębi Rosji
arb
Amerykańskie media podały – nieoficjalnie – informacje, że Ukraina otrzymała zgodę na atakowanie celów w głębi Rosji bronią dostarczaną jej przez USA, czyli przede wszystkim pociskami ATACMS, 17 listopada. Strona amerykańska miała poinformować Ukrainę o takiej zgodzie kilka dni wcześniej, 12 listopada, w czasie rozmowy sekretarza obrony Lloyda Austina z ministrem obrony Ukrainy Rustemem Umerowem.
Ukraina może atakować cele w Rosji amerykańską bronią, Rosja obniża próg użycia broni atomowej
Ukraina starała się od miesięcy o taką zgodę, ale USA zwlekały z nią w obawie o eskalację w wojnie, która trwa na Ukrainie od blisko trzech lat. Pentagon argumentował, że zgoda taka nie wpłynie na przebieg działań wojennych ponieważ Rosjanie przesunęli samoloty bojowe, które atakują Ukrainę za pomocą bomb szybujących na lotniska, które znajdują się poza zasięgiem pocisków ATACMS (ich maksymalny zasięg to ok. 300 km).
Zmiana decyzji USA ws. atakowania przez Ukrainę celów w głębi Rosji, była spowodowana pojawieniem się w obwodzie kurskim ok. 10 tysięcy północnokoreańskich żołnierzy, którzy mieli już brać udział w walkach z ukraińskimi żołnierzami, którzy prowadzą działania militarne na terenie rosyjskiego obwodu od 6 sierpnia. Zachód uznał, że Korea Północna tym samym włączyła się do wojny na Ukrainie. Z kolei były głównodowodzący ukraińskiej armii, obecnie ambasador Ukrainy w Wielkiej Brytanii, Walerij Załużny stwierdził nawet, że tym samym wojna zmieniła swój charakter i przekształciła się w III wojnę światową.
Dzień po pojawieniu się informacji na temat amerykańskiej zgody na ataki amerykańską bronią na cele w głębi Rosji, Ukraina dokonała pierwszego takiego ataku – jego celem był skład amunicji w obwodzie briańskim znajdujący się ok. 180 km od granic Ukrainy. Tego samego dnia Rosja poinformowała o podpisaniu przez Władimira Putina dekretu zmieniającego rosyjską doktrynę nuklearną – zmiana znacznie obniżyła próg użycia przez Rosję broni atomowej. Obecnie Rosja może użyć takiej broni m.in. jeśli zostanie zaatakowana przez państwo wspierane przez kraj będący mocarstwem atomowym.
Reakcją Rosji na zaatakowanie jej terytorium pociskami ATACMS było też użycie przeciwko Ukrainie nowej broni – hipersonicznego pocisku balistycznego „Oriesznik”, za pomocą którego zaatakowany został Dniepr. Władimir Putin, w wygłoszonym po tym ataku orędziu do narodu ostrzegał, że konflikt może teraz przerodzić się w wojnę globalną i groził atakami na obiekty NATO. Wcześniej rzeczniczka MSZ Rosji, Maria Zacharowa, wśród potencjalnych celów takiego ataku wskazała amerykańską bazę antyrakietową w Redzikowie.
Sondaż: Pozytywna ocena decyzji USA rośnie wraz z wiekiem respondentów
Uczestników sondażu SW Research dla rp.pl spytaliśmy jak oceniają decyzję USA o zgodzie na atakowanie amerykańską bronią celów w głębi Rosji przez Ukrainę.
Na tak zadane pytanie 40,9 proc. badanych odpowiedziało, że ocenia tę decyzję pozytywnie.
Negatywnie ocenia decyzję USA 21,6 proc. respondentów.
29,4 proc. badanych nie ma zdania w tej sprawie.
8 proc. ankietowanych nie słyszało o tej decyzji.
(liczby nie sumują się do 100 proc. ze względu na zaokrąglenie ich do pierwszego miejsca po przecinku).
– Aprobata dla tej sprawy rośnie wraz z wiekiem (do 24 lat – 23 proc., powyżej 50 lat – 50 proc.). Pozytywne zdanie o decyzji USA posiada co druga osoba (49 proc.) z dochodem między 5001 a 7000 PLN oraz nieco mniejszy odsetek (46 proc.) respondentów z wykształceniem zasadniczym zawodowym. Tak samo wypowiada się 47 proc. badanych z miast o wielkości od 200 do 499 tys. mieszkańców – komentuje wyniki badania Piotr Zimolzak, wiceprezes agencji badawczej SW Research. Wśród osób w wieku 18-24 lata więcej badanych (28,2 proc.) ocenia tę decyzję negatywnie, niż pozytywnie (22,8 proc.).
Metodologia badania
Badanie zostało przeprowadzone przez agencję badawczą SW Research wśród użytkowników panelu on-line SW Panel w dniach 19-20 listopada 2024 r. Analizą objęto grupę 800 internautów powyżej 18. roku życia. Próba została dobrana w sposób losowo-kwotowy. Struktura próby została skorygowana przy użyciu wagi analitycznej tak, by odpowiadała strukturze Polaków powyżej 18. roku życia pod względem kluczowych cech związanych z przedmiotem badania. Przy konstrukcji wagi uwzględniono zmienne społeczno-demograficzne.