Paweł Szopa, twórca marki Red is Bad, został namierzony przez polską policję w Dominikanie i zatrzymany przez miejscowe organy ścigania. "To bylo niepotrzebne. Na środę miał zarezerwowany lot do Polski" – twierdzi jego adwokat.
Reklama
Paweł Szopa był od kilku miesięcy poszukiwany przez prokuraturę. Właścicielowi m.in. spółki Red is Bad śledczy chcą postawić zarzuty w śledztwie dotyczącym zamówienia u niego agregatów prądotwórczych przez Rządową Agencję Rezerw Strategicznych. Według Prokuratury Krajowej cena, za jaką RARS kupiła od spółki Szopy urządzenia, była zawyżona.
Reklama
Zatrzymanie Pawła Szopy: Polska nie ma umowy ekstradycyjnej z Dominikaną
W piątek wieczorem informację o zatrzymaniu Szopy podał TVN24. „Rz” potwierdziła ją w Komendzie Głównej Policji, która odesłała dziennikarzy do Prokuratury Krajowej. Po godz. 20 prokuratura na portalu X zamieściła krótki komunikat: „Prokuratura, we współpracy z Biurem Międzynarodowej Współpracy Policji oraz polskimi służbami konsularnymi, podejmuje działania w celu jak najszybszego sprowadzenia podejrzanego do Polski”. Choć Dominikana nie ma umowy ekstradycyjnej z Polską, być może nie będzie ona konieczna, bo Szopa zgodzi się na ekstradycję.
Służby Afera w RARS. Były dyrektor Biura Zakupów zatrzymany przez CBA
Agenci CBA zatrzymali Huberta B., byłego dyrektora Biura Zakupów Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych.
Właścicielowi spółki Red is Bad prokuratorzy chcą postawić zarzuty w śledztwie dotyczącym zamówienia agregatów prądotwórczych przez Rządową Agencję Rezerw Strategicznych. Według Prokuratury Krajowej cena, za jaką RARS kupiła od spółki Szopy urządzenia, była zawyżona.
Zatrzymanie Pawła Szopy: Służba konsularna udziela pomocy Prokuraturze Krajowej
Paweł Szopa był poszukiwany listem gończym oraz europejskim nakazem aresztowania. Interpol wystawił za nim czerwoną notę. Szopa, a także były szef RARS Michał K., latem wyjechali z kraju. Zdaniem prokuratury była to ucieczka. Michał K. został zatrzymany w Anglii i trafił do aresztu ekstradycyjnego. Decyzję w jego sprawie sąd w Londynie ma podjąć w lutym przyszłego roku. Warszawski sąd na początku października odrzucił jego wniosek o list żelazny.
Reklama Reklama
Głos w sprawie zabrał minister spraw zagranicznych. „Służba konsularna udziela pomocy Prokuraturze Krajowej w sprowadzeniu podejrzanego na łono ojczyzny” — napisał Radosław Sikorski.
Informacje potwierdził też obrońca Pawła Szopy adw. Bartosz Lewandowski. „Jako obrońca pana Pawła Szopy potwierdzam, że dzisiaj mój Klient został zatrzymany przez Interpol. Zatrzymania dokonali funkcjonariusze dominikańscy” – napisał na Twitterze.
Dodał, że zatrzymanie nie było potrzebne. „21.10 oficjalnym pismem p. Pawła Szopa zwrócił się do Dyrektora Generalnego ds. migracyjnych Dominikany z informacją, że zamierza dobrowolnie wrócić do Polski i podając swoje dane kontaktowe. Był w kontakcie z organami także poprzez swojego dominikańskiego adwokata. Oczekiwał na lot do Polski, który miał nastąpić w przyszłym tygodniu” – napisał Lewandowski.
Paweł Szopa w środę miał wylecieć do Polski
Według informacji „Rzeczpospolitej”, 21 października, w poniedziałek, Paweł Szopa dobrowolnie zgłosił się do służb imigracyjnych na Dominikanie – do dyrektora generalnego ds. migracji.
Reklama Reklama
– Mój klient podał tam swoje wszystkie dane personalne oraz kontaktowe. Stwierdził, że jest poszukiwany przez Interpol, i złożył wniosek, w którym wskazał, że zamierza wrócić do Polski – powiedział „Rz” mec. Bartosz Lewandowski, pełnomocnik biznesmena. Dodał, że Paweł Szopa w środę miał wylecieć do Polski.
Przestępczość Paweł Szopa bez listu żelaznego. Sąd i prokuratura wiedzą już, gdzie przebywa
Sąd odrzucił wniosek o wydanie listu żelaznego dla przedsiębiorcy, Pawła Szopy, ale rozpatrzył sprawę merytorycznie. Obrońca zapowiada: Będziemy się odwoływać.
Na Dominikanie biznesmen ma swoich prawników. Nie wiadomo, na ile Paweł Szopa sam dojrzał do decyzji o powrocie do kraju, a na ile mogło to nastąpić za sugestią jego tamtejszych adwokatów. – Być może miał dość ukrywania się. Namawiałem go do powrotu już dawno – mówi nam jeden z jego znajomych.
Mec. Lewandowski powiedział też, że złożył wniosek o wykreślenie Pawła Szopy z bazy poszukiwanych Interpolu, jednak mężczyzna został zatrzymany, zanim ten wniosek został rozpoznany.
Blisko dwa tygodnie temu sędzia Tomasz Grochowicz z Sądu Okręgowego w Warszawie odrzucił wniosek obrońców Pawła Szopy o objęcie go listem żelaznym
Blisko dwa tygodnie temu sędzia Tomasz Grochowicz z Sądu Okręgowego w Warszawie odrzucił wniosek obrońców Pawła Szopy o objęcie go listem żelaznym, dzięki którym powróciłby do Polski i w śledztwie odpowiadałby z wolnej stopy. Uznał, że na chwilę obecną w interesie wymiaru sprawiedliwości nie jest objęcie go taką gwarancją. Obrońcy Szopy złożyli odwołanie do sądu apelacyjnego.