W Gnieźnie, z okazji tysiąclecia koronacji Bolesława Chrobrego, organizowane jest uroczyste zgromadzenie posłów i senatorów.
arb
Początkowo parlamentarzyści mieli się spotkać w Gnieźnie – pierwszej, historycznej stolicy Polski – 26 kwietnia. Z powodu narodowej żałoby oraz pogrzebu papieża Franciszka, który odbędzie się w tym dniu, posiedzenie zostało przeniesione na piątek.
1025 rok – rok dwóch koronacji polskich monarchów
Bolesław Chrobry, jako pierwszy polski władca, został koronowany na króla Polski w 1025 roku w archikatedrze gnieźnieńskiej. Ceremonia miała miejsce w czasie Wielkanocy, która w tamtym roku przypadała na 18 kwietnia. Wkrótce po swojej koronacji Chrobry zmarł, a 25 grudnia 1025 roku miała miejsce druga koronacja – wówczas królewską koronę nałożono na głowę syna Bolesława Chrobrego, Mieszka II.
Hołownia, pisząc na początku kwietnia o zgromadzeniu posłów i senatorów w Gnieźnie, zwrócił uwagę, że parlamentarzyści po raz pierwszy zbiorą się poza Warszawą.
Bolesław Chrobry, jako pierwszy polski władca, został koronowany na króla Polski w 1025 roku w archikatedrze gnieźnieńskiej
Wcześniej Sejm ustanowił rok 2025 Rokiem Milenium Koronacji Dwóch Pierwszych Królów Polski w Gnieźnie.
Obchody 1000. rocznicy koronacji Bolesława Chrobrego w Warszawie
Uroczyste obchody 1000. rocznicy koronacji Bolesława Chrobrego odbędą się także w Warszawie, 27 kwietnia (również przesunięto je z 26 kwietnia). W stolicy planowany jest Piknik 1000-lecia (od 14:00 do 19:00 na Wybrzeżu Kościuszkowskim), Parada Historyczna oraz koncert na PGE Narodowym, po którym zaplanowano 10-minutowy multimedialny pokaz historii Polski z użyciem tysiąca dronów.