Szef MSZ Radosław Sikorski komentuje słowa papieża o Ukrainie. Wskazuje na Putina

Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski odniósł się do wypowiedzi papieża Franciszka, który mówił o wywieszeniu białej flagi przez Ukrainę. Szef MSZ wskazał, że jest rozwiązanie zapewniające natychmiastowy pokój.
Szef MSZ Radosław Sikorski komentuje słowa papieża o Ukrainie. Wskazuje na Putina - INFBusiness

Papież Franciszek i szef MSZ Radosław Sikorski

Foto: PAP/EPA, Rafał Guz

W wywiadzie dla RSI, Franciszek został zapytany o swoje stanowisko w sprawie debaty pomiędzy tymi, którzy twierdzą, że Ukraina powinna się poddać, gdyż nie jest w stanie odeprzeć rosyjskich sił, a tymi, którzy twierdzą, że legitymizowałoby to działania agresora. Osoba przeprowadzająca wywiad użyła określenia „biała flaga”.

Papież przyznał, że jest to synonim poddania się. Ocenił jednak, „że najsilniejszy jest ten, kto patrzy na sytuację, myśli o ludziach, ma odwagę białej flagi i negocjuje”.

Papież Franciszek komentuje wojnę na Ukrainie. Mówi o odwadze białej flagi i negocjacjach

Dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni przekazał w niedzielę, że „Papież Franciszek wykorzystał gest białej flagi, zaproponowany przez prowadzącego wywiad, aby wskazać na zaprzestanie działań wojennych, rozejm osiągnięty z odwagą negocjacji. Ma nadzieję na dyplomatyczne rozwiązanie sprawiedliwego i trwałego pokoju”.

– Swoimi słowami na temat Ukrainy papież Franciszek zamierzał wezwać do zawieszenia broni i wznowienia odwagi negocjacji — wyjaśnił. 

Radosław Sikorski o słowach papieża: A może zachęcić Putina?

Do słów papieża Franciszka odniósł się także szef MSZ Radosław Sikorski. 

„A może, dla równowagi, zachęcić Putina, by miał odwagę wycofać swoją armię z Ukrainy? Pokój zapanowałby natychmiast, bez potrzeby negocjacji” – napisał szef polskiej dyplomacji na X.

Do wywiadu papieża odniósł się w mediach społecznościowych także prezydent Łotwy Edgars Rinkēvičs. 

„Nie wolno kapitulować w obliczu zła, trzeba z nim walczyć i je pokonać, aby zło podniosło białą flagę i skapitulowało” – napisał.

Источник

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *