Wyniki wyborów europejskich: Młodzi prawie nie poszli do urn. Wybierali Konfederację

O oddaniu głosu na Konfederację zdecydował stosunek tej partii do kwestii ukraińskich oraz niezadowolenie z rządów KO i PiS.
Wyniki wyborów europejskich: Młodzi prawie nie poszli do urn. Wybierali Konfederację - INFBusiness

Foto: Fotorzepa, Jakub Czermiński

Gdyby w wyborach do Parlamentu Europejskiego wzięli udział tylko młodzi ludzie, między 18. a 29. rokiem życia, pierwsze miejsce zajęłaby Konfederacja. Jak wynika z badania late poll Ipsos dla TVN, TVP i Polsatu, oddało na nią swój głos 29,5 proc. osób w tym wieku.

Młodzi wyborcy głosowali też na Koalicję Obywatelską (26,4 proc.), Prawo i Sprawiedliwość (16,1 proc.), Lewicę (15,3 proc.) oraz Trzecią Drogę (10,4 proc.). Frekwencja w tej grupie wiekowej to tylko 26,5 proc. 

Konfederacja wśród młodych uzyskała lepszy wynik niż w wyborach samorządowych i parlamentarnych.

Konfederacja wśród młodych uzyskała lepszy wynik niż w wyborach samorządowych i parlamentarnych. W kwietniu zagłosowało na nią (startowała razem z Bezpartyjnymi) 15,4 proc. wyborców do 29. roku życia. Wówczas wśród młodych najlepszy wynik miała Koalicja Obywatelska – 24,2 proc. poparcia, następnie PiS – 21,6 proc., Trzecia Droga – 16,9 proc. Konfederacja była czwarta, prześcigając Lewicę o 2,7 pkt proc.

Jak było 15 października 2023? Sondaże late poll pokazały, że wśród młodych do 29. roku życia zdecydowaną przewagę uzyskała Koalicja Obywatelska – 27,8 proc. Drugie miejsce zajęła Trzecia Droga i Nowa Lewica z wynikiem 17,5 proc., a trzecie Konfederacja – 16,9 proc. Prawo i Sprawiedliwość zajęło piąte miejsce i osiągnęło wynik 14,7 proc.

KO i PiS nie trafiają w potrzeby młodych

Wyborcze statystyki wyraźnie pokazują więc, że obecna polityka prowadzona przez ugrupowania rządzące nie trafia do młodego elektoratu. Dr Jacek Kucharczyk, socjolog i prezes Instytutu Spraw Publicznych, zwraca uwagę, że jest to także efekt przekonania, że zarówno obecny rząd, jak i poprzedni skupiają się bardziej na potrzebach starszych grup wiekowych, emerytów czy rodzin z dziećmi, a nie mają oferty dla młodych. – Dużo tu też młodzieżowej nonszalancji, chęci zagrania starszym na nosie. Młodzi ludzie nie widzą powodów płacenia na zasiłki, emerytury, instytucje publiczne, skoro te pieniądze mogłyby zostać w ich kieszeni – tłumaczy.

Jednak zdaniem prof. Rafała Chwedoruka, politologa z Uniwersytetu Warszawskiego, poparcie dla ugrupowania Sławomira Mentzena jest ściśle związane z kontekstem ukraińskim. – Młodzi ludzie inaczej postrzegają te kwestie. Dla nich ogromne znaczenie ma ryzyko związane z wybuchem wojny. Obawiają się także, że w razie zaognienia się sytuacji, zamiast cieszyć się życiem i się w nim realizować – do czego zostali wychowani – będą biegać z karabinem i ukrywać się w okopach – tłumaczy naukowiec. – Przekonanie o zagrożeniu wzmocniła w nich także śmierć żołnierza na granicy. 

Trzeba wziąć także pod uwagę to, że dość wysokie notowania, także wśród młodych, Konfederacja miała latem ubiegłego roku, kiedy kwestie ukraińskie miały duży udział w debacie publicznej. Jednak tuż przed wyborami parlamentarnymi te sprawy zeszły na dalszy plan, więc notowania Konfederacji też zaczęły spadać.

Trzecia Droga traci, Konfederacja zyskuje

Konfederacja jest też beneficjentem spadku poparcia Trzeciej Drogi. „Trzecia Droga ma tandem liderów z tego samego pokolenia co Konfederacja i także, podobnie jak my, chciała być widziana jako alternatywa dla POPisu. Jednocześnie osiągnęła aż trzy razy słabszy wynik niż my w grupie młodych wyborców (18–29) i dwa razy gorszy niż my w pokoleniu trzydziestolatków. To pokazuje kto jest partią przyszłości” – skomentował na platformie X wyniki plebiscytu lider Konfederacji Krzysztof Bosak. Eksperci zwracają uwagę na to, że Trzecia Droga jest dla młodych za mało wyrazista i za mało jednoznaczna. – Za eklektyczność się płaci – podsumowuje prof. Chwedoruk.  

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *