W najnowszym badaniu przeprowadzonym przez firmę Opinia24 na zlecenie „Faktów” TVN oraz TVN24 zapytano uczestników, na którą partię oddaliby swój głos, gdyby wybory parlamentarne miały miejsce w najbliższym czasie.
Adrian Zandberg, współprzewodniczący partii Razem, kandydat tego ugrupowania na prezydenta RP
qm
Największe poparcie uzyskała Koalicja Obywatelska, na którą głos oddało 30 procent badanych. Prawo i Sprawiedliwość zajęło drugą lokatę z wynikiem 26 procent. Trzecie miejsce przypadło Konfederacji, cieszącej się wsparciem 18 procent uczestników. Trzecia Droga, będąca koalicją Polski 2050 Szymona Hołowni oraz Polskiego Stronnictwa Ludowego, uzyskała 8 procent poparcia.
Nowa Lewica otrzymała 6 procent głosów, natomiast partia Razem zdobyła 5 procent. Ostatnie z tych ugrupowań, podobnie jak Trzecia Droga, znajduje się na granicy progu wyborczego (dla koalicji wynosi on 8 proc.). Inne partie polityczne wskazało 3 procent badanych. Taki sam odsetek uczestników wciąż nie wie, na kogo oddałby głos.
Nowy sondaż: Konfederacja z największym wzrostem poparcia. Partia Razem nad progiem
Wyniki te różnią się od rezultatów badania sprzed nieco ponad tygodnia, również przeprowadzonego przez Opinia24 – w dniach 14-16 kwietnia. Wówczas Koalicja Obywatelska mogła liczyć na poparcie 34 procent badanych, co oznacza spadek o 4 punkty procentowe. Poparcie dla Prawa i Sprawiedliwości wynosiło tydzień temu 27,3 procent – obecnie jest niższe o 1,3 punktu procentowego. Natomiast Konfederacja odnotowała wzrost – z 13,8 procent do 18 procent, co oznacza skok o ponad 4 punkty procentowe.
Trzecia Droga tydzień wcześniej miała wynik 8,2 procent, co jest zbliżone do obecnego. Poparcie dla Lewicy zmniejszyło się z 6,9 procent do 6 procent. Partia Razem zyskała na popularności – poprzedni wynik wynosił 3,8 procent, a teraz to 5 procent. Wzrost o 1,2 punktu procentowego pozwala tej formacji na przekroczenie progu wyborczego, chociaż wciąż pozostaje w grupie ugrupowań balansujących.
Zmiany dotyczyły również odpowiedzi „inna partia” oraz „trudno powiedzieć”. Tydzień temu jedynie 0,2 procent respondentów wskazało inną partię, a 5,8 procent było niezdecydowanych. Obecnie zarówno odpowiedź „inna partia”, jak i „nie wiem” uzyskały po 3 procent.