Sondaż: Jak Polacy oceniają TVP i Polskie Radio po zmianach dokonanych przez rząd?

"Jak ocenia Pani/Pan media publiczne (TVP, Polskie Radio) po zmianach przeprowadzonych przez nowy rząd?" – takie pytanie zadaliśmy w sondażu SW Research dla rp.pl.
Sondaż: Jak Polacy oceniają TVP i Polskie Radio po zmianach dokonanych przez rząd? - INFBusiness

Zmiany w mediach publicznych rozpoczęły się 20 grudnia

Foto: Adobe Stock

Zmiany w mediach rozpoczęły się 20 grudnia. Tego dnia Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego poinformowało, że minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz odwołał rady nadzorcze i zarządy TVP, Polskiego Radia i PAP, powołując jednocześnie nowe władze mediów publicznych (zmiany miały zostać przeprowadzone późnym wieczorem, 19 grudnia, po przyjęciu uchwały ws. mediów publicznych przez Sejm).

Kontrowersje wokół przejęcia kontroli nad mediami publicznymi przez rząd Donalda Tuska

Działania ministra kultury wywołały kontrowersje, ponieważ działał on w oparciu o Kodeks spółek handlowych, całkowicie pomijając w procesie zmian władz mediów publicznych stworzoną przez PiS Radę Mediów Narodowych. Tymczasem zgodnie z wciąż obowiązującą ustawą to właśnie Rada Mediów Narodowych dokonuje zmian władz mediów publicznych, co jednak obecny rząd kwestionuje, powołując się na wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 2016 roku. W Radzie Mediów Narodowych większością dysponuje PiS. W procesie zmian w mediach Sienkiewicz

Równolegle z działaniami rządu Rada Mediów Narodowych powołała alternatywnego prezesa TVP, którym został Michał Adamczyk, były dyrektor TAI.

Prezydent Andrzej Duda, który w kwestii zmian w mediach publicznych zarzucił rządowi łamanie prawa, zawetował ustawę okołobudżetową, która przewidywała możliwość przekazania mediom publicznym 3 mld zł w formie obligacji. Po wecie minister Sienkiewicz postawił TVP, Polskie Radio i PAP w stan likwidacji uzasadniając to faktem, że po wecie prezydenta media publiczne nie mają zagwarantowanego finansowania.

W ostatnich dniach dwoje referendarzy sądowych nie zgodziło się jednak na wpisanie likwidatorów TVP i Polskiego Radia do KRS — sprawę rozstrzygnie sąd gospodarczy.

Po przejęciu kontroli nad mediami publicznymi przez nową większość rządzącą na kilka dni wyłączono sygnał TVP Info, zrezygnowano też z emisji „Wiadomości”, zastępując je nowym serwisem informacyjnym, „19:30”. Ze stacją rozstało się też wielu dotychczasowych dziennikarzy.

Sondaż: Komu media publiczne podobają się bardziej po zmianach?

Uczestników sondażu SW Research dla rp.pl spytaliśmy jak oceniają media publiczne (TVP, Polskie Radio) po zmianach przeprowadzonych przez nowy rząd.

Na tak zadane pytanie 34 proc. badanych odpowiedziało, że poziom mediów publicznych podniósł się.

Zdaniem 11,5 proc. badanych poziom mediów publicznych nie zmienił się.

Z kolei zdaniem 19,7 proc. respondentów poziom mediów publicznych obniżył się.

22,5 proc. respondentów zadeklarowało, że nie obserwuje mediów publicznych.

12,3 proc. badanych nie ma zdania w tej sprawie.

– Cztery osoby na dziesięć w wieku powyżej 50 lat oraz taki sam odsetek respondentów z wykształceniem wyższym uważa, że poziom mediów publicznych podniósł się po zmianach wprowadzonych przez nowy rząd. Takiego samego zdania jest blisko połowa (45%) badanych z dochodem powyżej 5000 zł netto. Najczęściej na wzrost jakości w mediach publicznych po zmianach przeprowadzonych przez nowy rząd wskazują respondenci z miast o wielkości między 200 a 499 tys. mieszkańców (39%) – skomentował wyniki badania Piotr Zimolzak, wiceprezes agencji badawczej SW Research.

Metodologia badania

Badanie zostało przeprowadzone przez agencję badawczą SW Research wśród użytkowników panelu on-line SW Panel w dniach 23-24 stycznia 2024 r. Analizą objęto grupę 800 internautów powyżej 18. roku życia. Próba została dobrana w sposób losowo-kwotowy. Struktura próby została skorygowana przy użyciu wagi analitycznej tak, by odpowiadała strukturze Polaków powyżej 18. roku życia pod względem kluczowych cech związanych z przedmiotem badania. Przy konstrukcji wagi uwzględniono zmienne społeczno-demograficzne.

Источник

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *