CBOS publikuje wyniki badania, w którym respondenci ocenili pracę rządu i premiera, a także politykę gospodarczą gabinetu Donalda Tuska.
Donald Tusk
Za zwolenników rządu Donalda Tuska uważa się obecnie 37 proc. badanych — od kwietnia odsetek ten wzrósł o 2 punkty procentowe.
Sondaż: Ilu Polaków uważa się za zwolenników rządu Donalda Tuska?
Tyle samo respondentów uważa się za przeciwników Donalda Tuska (ich odsetek od kwietnia nie zmienił się). 24 proc. badanych deklaruje, że są obojętni wobec rządu (spadek o 1 punkt procentowy w stosunku do poprzedniego badania. 2 proc. respondentów nie potrafi zadeklarować się ani jako zwolennicy, ani jako przeciwnicy, ani jako obojętni wobec rządu.
Zdaniem 45 proc. badanych uważa, że polityka rządu stwarza szanse na poprawę sytuacji gospodarczej kraju (wzrost o 2 punkty procentowe). 44 proc. respondentów — tyle samo, ile w poprzednim badaniu — uważa, że polityka gospodarcza rządu nie daje szansy na poprawę sytuacji. 11 proc. respondentów (spadek o 2 punkty procentowe) nie potrafi jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie o politykę gospodarczą rządu.
48 proc.
Tylu Polaków jest niezadowolonych, że Donald Tusk jest premierem
Donald Tusk jest premierem od pół roku. Sondaż: Ilu Polaków jest z tego zadowolonych?
Zadowolonych z tego, że na czele rządu stoi Donald Tusk, jest 40 proc. badanych (spadek o 1 punkt proc. od poprzedniego badania. Niezadowolonych z tego, że Tusk jest premierem, pozostaje 48 proc. badanych (tak jak w poprzednim badaniu).
12 proc. respondentów nie ma zdania w tej sprawie.
CBOS: Ocena rządu i premiera (20 maja – 2 czerwca)
Donald Tusk jest premierem od 13 grudnia, gdy jego rząd został zaprzysiężony przez prezydenta Andrzeja Dudę. W czwartek minie pierwsze pół roku działania jego rządu.
Tusk stoi na czele koalicyjnego rządu KO, Polski 2050, PSL i Nowej Lewicy. Rząd dysponuje stabilną – wynoszącą 248 mandatów — większością w Sejmie.