Gdyby wybory parlamentarne odbyły się w najbliższą niedzielę, wygrałaby je Koalicja Obywatelska. Najwięcej traci Trzecia Droga, liczba niezdecydowanych – znacznie wzrosła.
Donald Tusk, Władysław Kosiniak-Kamysz, Krzysztof Gawkowski, Barbara Nowacka
Na Koalicję Obywatelską chciałoby oddać głos 29 proc. uczestników sondażu CBOS. Ten wynik KO utrzymuje od początku roku, to już trzecie badanie CBOS z rzędu z poparciem dla Koalicji na tym poziomie.
Na drugim miejscu utrzymuje się Prawo i Sprawiedliwość, na które głos chce oddać 24 proc. ankietowanych. Oznacza to, że poparcie dla partii Jarosława Kaczyńskiego utrzymuje się na takim samym poziomie od końca stycznia, ale w porównaniu z sondażem CBOS z 8-12 stycznia i wcześniejszymi, spada o co najmniej 5 pkt. proc.
Sondaż CBOS. Trzecia Droga traci najwięcej
Na partię Szymona Hołowni chce głosować 11 proc. ankietowanych. To spadek aż o 3 punkty procentowe w porównaniu z poprzednim badaniem z 22-26 stycznia. We wcześniejszych sondażach CBOS chęć oddania głosu na Trzecią Drogę deklarowało od 10 do 13 proc. pytanych.
Systematycznie, choć powoli, rośnie poparcie dla Konfederacji. Od badania w listopadzie ubiegłego roku, gdy głos na to ugrupowanie chciało oddać 8 proc. pytanych, Konfederacja pnie się w sondażach CBOS i zyskuje obecnie poparcie na poziomie 11 pkt. proc.
Poparcie dla ostatniej uwzględniona w sondażu partii, Lewicy, waha się nieznacznie — od listopada głosowanie na Lewicę deklaruje od 7 do 9 proc. ankietowanych. W omawianym sondażu — 8 proc.
Sondaż CBOS. Rośnie odsetek niezdecydowanych
„Inną partię” wskazało w badaniu 2 proc. pytanych uczestników.
Od ostatniego badania znacząco wzrosła natomiast grupa ankietowanych, którzy nie mają sprecyzowanego zdania, na jaką partię oddaliby głos. Odsetek niezdecydowanych spadł znacząco w poprzednim sondażu (do 9 pkt. proc. z 12 pkt proc. wcześniej), a w ostatnim sondażu wzrósł do 15 pkt. proc.