Rafał Trzaskowski w Finlandii i w Brukseli. Kandydat KO skupi się na kwestiach bezpieczeństwa

W najbliższy wtorek prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski, ma spotkać się z prezydentem Finlandii, Alexandrem Stubbem – wynika z informacji „Rzeczpospolitej”. To część szerszego planu kandydata KO na prezydenta, który dotyczy bezpieczeństwa oraz spraw międzynarodowych.
Rafał Trzaskowski w Finlandii i w Brukseli. Kandydat KO skupi się na kwestiach bezpieczeństwa - INFBusiness

Foto: PAP/Wojtek Jargiło

Michał Kolanko

Spotkania i rozmowy w Finlandii, w tym z prezydentem Stubem, stanowią pierwszy krok w planach Rafała Trzaskowskiego na nadchodzący tydzień. W czwartek – jak informuje „Rzeczpospolita” – Trzaskowski ma udać się do Brukseli, gdzie m.in. przewidziane jest spotkanie z członkami Komisji Europejskiej.

W miniony weekend kandydat KO wziął udział w Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa, gdzie rozmawiał m.in. z sekretarzem generalnym NATO, Markiem Ruttem. Wszystko to ma miejsce w kontekście, gdy kwestie bezpieczeństwa i geopolityki – zwłaszcza te dotyczące Ukrainy oraz negocjacji pokojowych – dominują w globalnej i krajowej przestrzeni publicznej.

Sztabowcy KO liczą, że dzięki kolejnym wizytom i rozmowom uda się wzmocnić wizerunek Trzaskowskiego jako polityka, który już teraz jest gotowy do objęcia funkcji prezydenta RP i zajmowania się kluczowymi z perspektywy polskich interesów sprawami międzynarodowymi. Sztab oraz sam kandydat kładą ostatnio również nacisk na przesłanie, że kwestie bezpieczeństwa powinny być wyjęte z politycznego sporu. – To pokazuje po raz kolejny, że Rafał Trzaskowski wyznacza kierunek w tej kampanii i zgłasza kolejne inicjatywy, propozycje – słyszymy z kręgów sztabu.

Rafał Trzaskowski w Finlandii i Brukseli: Rozmowy na wysokim szczeblu 

Podczas wizyty w Finlandii (o której wcześniej informował portal wp.pl) Rafał Trzaskowski ma – jak się dowiadujemy – rozmawiać z prezydentem tego kraju, Alexandrem Stubbem. Tematem dyskusji będzie oczywiście bezpieczeństwo, w tym sytuacja związana z wojną w Ukrainie. Trzaskowski ma również podczas wizyty zapoznać się z fińskim systemem obrony cywilnej oraz zabezpieczenia granic. Finlandia dysponuje bardzo rozwiniętym systemem obrony cywilnej i przygotowań ludności do wojny, w tym schronami dla około 85 proc. populacji. To także ma być przedmiotem rozmów Trzaskowskiego w Helsinkach – wniosków, które Polska mogłaby wyciągnąć.

To nie wszystko. W drugiej połowie tygodnia Trzaskowski planuje wizytę w Brukseli, gdzie spotka się z członkami Komisji Europejskiej. Ta wizyta oraz rozmowy również będą koncentrować się na bezpieczeństwie. – Potrzebujemy dziś jedności UE. To niezwykle istotne, by wszystko, co dzieje się w Europie, uwzględniało stanowisko UE oraz wszystkich krajów europejskich. Musimy także pokazać naszą zdolność do wzięcia odpowiedzialności na własne barki. Polska to robi – mówił w Monachium Trzaskowski. Jego konsultacje oraz rozmowy z politykami europejskimi – jak podkreślają nasi rozmówcy – zostały zainicjowane w odpowiedzi na narastającą powagę międzynarodowej sytuacji.

Rafał Trzaskowski i Pakt dla bezpieczeństwa 

Rozmówcy ze sztabu kandydata KO przekonują, że wszystkie ostatnie działania „spinają się” w jedną całość. Trzaskowski niedawno przedstawił Pakt dla bezpieczeństwa, który zakłada m.in. zwoływanie Rady Bezpieczeństwa Narodowego co 60 dni. – Obecnie sytuacja jest niepewna, dlatego Polska powinna mówić jednym głosem. Dlatego zaproponowałem Pakt dla bezpieczeństwa. W tej kwestii powinniśmy wrócić do praktyki, że wszystkie najważniejsze siły polityczne w sprawach bezpieczeństwa i obronności były w stanie mówić jednym głosem – mówił w sobotę w Monachium prezydent Warszawy. Do jedności w tych sprawach nawoływał też niedawno premier Donald Tusk.

Sztabowcy KO uważają, że w obszarze związanym z bezpieczeństwem oraz sprawami międzynarodowymi Rafał Trzaskowski ma przewagę nad Karolem Nawrockim oraz innymi kandydatami w prezydenckim wyścigu. KO krytykuje Nawrockiego za jego wypowiedzi dotyczące spraw międzynarodowych, jak również za uwagi kandydata popieranego przez PiS o ..ubiorze sekretarza obrony USA Pete’a Hegsetha podczas jego niedawnego „zimowego” treningu w Warszawie.

Równolegle trwają inne działania Trzaskowskiego w kampanii, w tym projekt „Samorządy nap

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *