„Jak ocenia Pani/Pan kończącą się prezydenturę Andrzeja Dudy?” – takie pytanie zadaliśmy w sondażu SW Research dla rp.pl.
Andrzej Duda
Andrzej Duda jest prezydentem RP od 6 sierpnia 2015 roku. W 2015 roku wygrał wybory prezydenckie pokonując w II turze urzędującego prezydenta, Bronisława Komorowskiego. W 2020 roku zapewnił sobie reelekcję wygrywając w II turze z kandydatem KO, prezydentem Warszawy, Rafałem Trzaskowskim.
Andrzej Duda jest skonfliktowany z rządem Donalda Tuska
W nadchodzących wyborach prezydenckich, które odbędą się wiosną 2025 roku, Duda nie będzie mógł już wystartować, ponieważ zgodnie z konstytucją funkcji prezydenta nie można pełnić dłużej niż przez dwie kadencje.
Krytycy Andrzeja Dudy zarzucali mu, że w swoich działaniach zbyt często kierował się interesem Prawa i Sprawiedliwości, choć w obozie Zjednoczonej Prawicy zarzucało się mu m.in. zastopowanie reformy wymiaru sprawiedliwości przez zawetowanie ustaw o Sądzie Najwyższym i KRS w 2017 roku (ustawy te wywołały falę protestów społecznych). Kontrowersje wzbudziła też decyzja o ułaskawieniu Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika przed zapadnięciem w ich sprawie prawomocnego wyroku – ostatecznie decyzja ta została podważona orzeczeniem Sądu Najwyższego, co skończyło się prawomocnym skazaniem Kamińskiego i Wąsika. Obaj zostali zatrzymani w Pałacu Prezydenckim w styczniu tego roku i trafili do zakładów karnych, które opuścili po ponownym ułaskawieniu ich przez prezydenta Dudę.
Prezydent jest obecnie również obrońcą reform, jakie przeprowadził w wymiarze sprawiedliwości rząd PiS – ustawę o KRS, czy ustawę o Trybunale Konstytucyjnym skierował do Trybunału Konstytucyjnego, który jest postrzegany jako instytucja podporządkowana Prawu i Sprawiedliwości.
Andrzej Duda znalazł się również w sporze z obecnym rządem w sprawie nominacji ambasadorskich. Prezydent nie chce się zgodzić m.in. na nowego ambasadora Polski w USA (rząd chce, by został nim Bogdan Klich).
Sondaż: 39 proc. badanych powyżej 50. roku życia wystawia Andrzejowi Dudzie najniższą możliwą ocenę
Uczestników sondażu SW Research dla rp.pl zapytaliśmy jak oceniają kończącą się prezydenturę Andrzeja Dudy.
Celująco (na szkolną „szóstkę”) ocenia ją 5,6 proc. badanych.
10,3 proc. respondentów ocenia Andrzeja Dudę „bardzo dobrze”.
Dobrą ocenę prezydentowi wystawia 18,1 proc. respondentów.
Ocenę dostateczną wystawia prezydentowi 16,1 proc. badanych.
Miernie prezydenta Andrzeja Dudę oceniło 20,8 proc. respondentów.
25,4 proc. wystawia Andrzejowi Dudzie za prezydenturę ocenę naganną (odpowiednik szkolnej „jedynki”).
3,6 proc. badanych nie ma zdania w tej sprawie.
(liczby te nie sumują się do 100 proc. ze względu na ich zaokrąglenie do pierwszego miejsca po przecinku).
Łącznie odsetek wystawiających prezydentowi oceny pozytywne (od 3 do 6) wyniósł 50,1 proc. Oceny negatywne (1 i 2) wystawiło prezydentowi 46,2 proc. badanych.
– Prezydenturę za naganną nieco częściej uważają mężczyźni (28%) niż kobiety (24%). Odsetek osób zdecydowanie niezadowolonych z działań Andrzeja Dudy w roli prezydenta wzrasta wraz z wiekiem (8% – osoby do 24 lat, 39% – osoby powyżej 50 lat). Ze względu na poziom wykształcenia nagannie kończącą się prezydenturę najczęściej oceniają osoby po studiach. Biorąc pod uwagę dochody jest to opinia najbardziej popularna wśród zarabiających ponad 7000 zł netto (32%). Częściej niż pozostali takie zdanie podzielają osoby z miast liczących więcej niż 500 tys. mieszkańców (32%) – komentuje wyniki badania Piotr Zimolzak, prezes agencji badawczej SW Research.
Metodologia badania
Badanie zostało przeprowadzone przez agencję badawczą SW Research wśród użytkowników panelu on-line SW Panel w dniach 8-9 października 2024 r. Analizą objęto grupę 800 internautów powyżej 18. roku życia. Próba została dobrana w sposób losowo-kwotowy. Struktura próby została skorygowana przy użyciu wagi analitycznej tak, by odpowiadała strukturze Polaków powyżej 18. roku życia pod względem kluczowych cech związanych z przedmiotem badania. Przy konstrukcji wagi uwzględniono zmienne społeczno-demograficzne.