Nowy rząd Mateusza Morawieckiego. Znamy nazwiska ministrów

Wiemy, kto wejdzie w skład nowego rządu Mateusza Morawieckiego (PiS). W gabinecie ponad połowę stanowisk obejmą kobiety.
Nowy rząd Mateusza Morawieckiego. Znamy nazwiska ministrów - INFBusiness

W poniedziałek o godz. 16:30 zaprzysiężenie rządu premiera Mateusza Morawieckiego

Foto: PAP/Paweł Supernak

W poniedziałek o godz. 16:30 w Pałacu Prezydenckim odbędzie się zaprzysiężenie nowego rządu Mateusza Morawieckiego.

W niedzielę w rozmowie z Polsat News europoseł PiS Adam Bielan wyjawił, że nowy gabinet „to będzie rząd składający się głównie z ekspertów”. – Tam nie będzie pierwszoplanowych polityków – dodał. Z kolei prezes PiS Jarosław Kaczyński w rozmowie z PAP powiedział, iż to, by w rządzie „nie było zbyt wielu polityków” to jego pomysł.

Nowy rząd Mateusza Morawieckiego. Nazwiska ministrów

Kto wejdzie w skład nowego rządu Mateusza Morawieckiego? Powołując się na rzecznika rządu Piotra Müllera, PAP podał listę nazwisk ministrów.

Oto skład nowego rządu Mateusza Morawieckiego:

Minister obrony narodowej – Mariusz Błaszczak,
Minister spraw wewnętrznych i administracji – Paweł Szefernaker,
Minister spraw zagranicznych – Szymon Szynkowski vel Sęk,
Minister sprawiedliwości – Marcin Warchoł,
Minister finansów – Andrzej Kosztowniak,
Minister zdrowia – Ewa Krajewska,
Minister rolnictwa i rozwoju wsi – Anna Gembicka,
Minister edukacji i nauki – prof. Krzysztof Szczucki,
Minister kultury – Dominika Chorosińska,
Minister rodziny – Dorota Bojemska,
Minister aktywów państwowych – Marzena Małek,
Minister infrastruktury – Alvin Gajadhur,
Minister sportu – Danuta Dmowska-Andrzejuk,
Minister rozwoju – Marlena Maląg,
Minister funduszy i polityki regionalnej – Małgorzata Jarosińska-Jedynak,
Minister klimatu i środowiska – Anna Łukaszewska-Trzeciakowska,
Minister – szef KPRM – Izabela Antos,
Minister-członek Rady Ministrów – Jacek Ozdoba.

Po zaprzysiężeniu premier Mateusz Morawiecki będzie miał dwa tygodnie na znalezienie większości w Sejmie. W Prawie i Sprawiedliwości nie ma przekonania, że w izbie niższej jest większość dla nowego gabinetu. Według deklaracji polityków PiS, nowy rząd ma pokazać m.in. kierunek, jaki przyjmuje teraz partia Jarosława Kaczyńskiego. Premier Mateusz Morawiecki mówił w weekend, że daje sobie 10 proc. szans na zdobycie wotum zaufania w Sejmie.

Czy rząd Mateusza Morawieckiego uzyska wotum zaufania?

PiS dysponuje w Sejmie 194 głosami i nie ma żadnego koalicjanta, który mógłby zapewnić mu większość. Większość posiada natomiast koalicja Koalicji Obywatelskiej, Polskiego Stronnictwa Ludowego, Polski 2050 i Nowej Lewicy, która dysponuje 248 głosami. Partie te podpisały umowę koalicyjną, ich kandydatem na premiera jest przewodniczący Platformy Obywatelskiej Donald Tusk.

Konfederacja, która tworzy w Sejmie 18-osobowy klub deklarowała, że nie poprze ani rządu Mateusza Morawieckiego, ani rządu Donalda Tuska.

– Powtórzyliśmy naszą deklarację, że nie ma szansy na wspólny rząd – nie ma większości, poza tym krytycznie oceniamy rząd Mateusza Morawieckiego, ustępstwa w sprawach fundamentalnych dla polskiej suwerenności wobec Unii Europejskiej, krytycznie oceniamy politykę gospodarczą rządu – mówił w piątek po spotkaniu delegacji Konfederacji z premierem Morawieckim wicemarszałek Sejmu Krzysztof Bosak, współprzewodniczący Konfederacji i prezes Ruchu Narodowego.

Jakie są szanse, że rząd Mateusza Morawieckiego zyska poparcie większości posłów w Sejmie? – Jest to niezwykle trudna misja, natomiast tak naprawdę dopiero przekonujemy się, czy ona ma szansę na realizację, czy nie, w momencie głosowania w Sejmie. Nie jestem w stanie takich spekulacji czynić – mówił w poniedziałek rano w RMF FM były szef KPRM Michał Dworczyk.

– My nie jesteśmy naiwni. Wiemy, że będzie ekstremalnie trudno uzyskać wotum zaufania dla tego rządu. Ale to nie znaczy, że nie powinniśmy tej próby podjąć – przekonywał w TVN24 minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

Источник

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *