Podatek katastralny od trzeciego mieszkania. Ilu Polaków zapłaci?

W Polsce warto rozważyć wprowadzenie podatku katastralnego – mówi w rozmowie z Interią Biznes Jan Szyszko, wiceminister funduszy i polityki regionalnej. Propozycja dotyczy osób posiadających trzy mieszkania lub więcej. – Przeprowadziliśmy wstępne analizy dotyczące tego zagadnienia – wynika z nich, że takie rozwiązanie objęłoby jedynie 0,8 proc. najbogatszych Polaków, co wydaje się być dość rozsądne – informuje. W trakcie rozmowy podkreśla również, że „transformacja energetyczna ma na celu poprawę jakości życia w Polsce”. – To nie jest żadna ideologia – dodaje.

Zdjęcie

Jan Szyszko, wiceminister funduszy i polityki regionalnej. /Tomasz Jastrzębowski /Reporter

Jan Szyszko, wiceminister funduszy i polityki regionalnej. /Tomasz Jastrzębowski /Reporter Reklama

Czy deweloperzy ujawnią ceny mieszkań? – Od momentu, gdy pojawiła się propozycja wprowadzenia obowiązku ujawniania cen przez deweloperów (…) wszystkie organizacje deweloperów deklarują „tak, popieramy”, jednak w praktyce rozpoczęła się intensywna kampania w mediach społecznościowych – zliczyliśmy kilkadziesiąt postów, które z różnych stron próbują obalić tę ustawę. I oczywiście jednym z argumentów jest to, że nie obejmie ona wszystkich mieszkań. To jest opinia deweloperów – zauważa rozmówca Interii Biznes. Podkreśla jednak, że ustawodawcy w Sejmie i Senacie, posłowie wszystkich partii stwierdzają, że ustawa dotyczy wszystkich ofert, które są publikowane – i wprowadzi kary dla deweloperów. Jak wysokie?

Reklama

– W przypadku największych deweloperów kary mogą sięgać kilkudziesięciu milionów złotych rocznie, jeśli nie będą przestrzegać przepisów – dodaje Jan Szyszko, wskazując, że w konsultacjach dotyczących projektu ustawy uczestniczyło około 7 tysięcy osób. – To druga największa liczba w historii konsultacji sejmowych – mówi.

Podatek katastralny w Polsce. Wiceminister funduszy: Przeprowadziliśmy wstępne analizy

W trakcie rozmowy z Interią Biznes wiceminister funduszy zauważył, że rozważane jest wprowadzenie „podatku katastralnego, który obejmowałby osoby posiadające trzy lub więcej mieszkań, ale z pewnymi wyjątkami”. – Jeżeli są to rodziny wielodzietne, czyli rodzice, którzy mają trzy mieszkania dla trójki dzieci, powinni być wyłączeni z takiego podatku. Przeprowadziliśmy wstępne analizy na ten temat – wynika z nich, że takie rozwiązanie objęłoby tylko 0,8 proc. najbogatszych Polaków, co wydaje się być dość rozsądne. Uważamy, że mieszkania powinny służyć do mieszkania, a nie do inwestowania – mówi Jan Szyszko.

Czekam na propozycje Lewicy w tej sprawie. My natomiast intensywnie zastanawiamy się, jak jeszcze bardziej poprawić rynek mieszkaniowy na korzyść konsumentów. Ustawa o jawności cen mieszkań jest pierwszym krokiem. Drugim będzie ustawa, która wyrówna prawa osób nabywających mieszkanie na podstawie ustawy deweloperskiej oraz umowy końcowej – zapowiada.

Wideo Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. Podatek katastralny w Polsce. Wiceminister mówi o wstępnych analizach INTERIA.PL

Harmonogram dla KPO jest nadal aktualny. „100 proc. środków, wszystkie pieniądze części grantowej z KPO są już w naborach”

– 36,8 proc. dokładnie zostało już zakontraktowane – informuje Jan Szyszko, pytany o wykorzystanie funduszy z KPO. – Biorąc pod uwagę, że 1,5 roku temu, gdy przejęliśmy odpowiedzialność za KPO, Polska znajdowała się na ostatnim miejscu w UE pod względem zaawansowania – teraz jesteśmy, jak sądzę, w środku stawki, około 15. miejsca. Nadrabiamy intensywnie. Najbliższe miesiące to Fundusz Bezpieczeństwa i Obronności – 26 miliardów złotych na bezpieczeństwo i obronność, przekierowanych z budowy parków w mniejszych miastach. (…) Uważam, że kolejne środ

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *