Senacka Komisja Infrastruktury zajmowała się sprawą przejrzystości cen mieszkań. W trakcie rozmowy przypomniano zasady ustawy, która wprowadza na deweloperów „obowiązek zamieszczania ceny za metr kwadratowy oraz całkowitej ceny nieruchomości na swojej stronie internetowej oraz na stronie rządowej”.
/123RF/PICSEL
Senacka Komisja Infrastruktury wyraziła we wtorek poparcie dla ustawy dotyczącej jawności cen mieszkań oferowanych przez deweloperów, nakładającej na nich obowiązek publikowania cen ofertowych na swoich stronach internetowych oraz na portalu rządowym. Komisja zgłosiła poprawki, które mają na celu doprecyzowanie przepisów.
Nowy obowiązek dla deweloperów. Czy czekają nas wysokie kary?
Nowelizacja ustawy o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym autorstwa Polski 2050-TD nakłada na deweloperów obowiązek prowadzenia stron internetowych, na których będą podawane ceny mieszkań od momentu rozpoczęcia sprzedaży aż do jej zakończenia.
Reklama
W trakcie posiedzenia komisji poseł sprawozdawca z Polski 2050-TD Kamil Wnuk przypomniał, że ustawa reguluje kwestię transparentności cen mieszkań i domów. – Sprzedający będzie zobowiązany umieścić cenę za metr kwadratowy oraz całkowitą cenę nieruchomości na swojej stronie internetowej oraz na stronie rządowej – zaznaczył. Dodał, że sprzedający będzie musiał archiwizować ceny, aby nabywcy mogli je porównywać w czasie, jeśli ulegną zmianie. – Dla firm, które nie będą przestrzegać przepisów, przewidziano kary, które będzie nakładał Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Będą one znaczne – podkreślił Wnuk.
Wiceminister cyfryzacji Michał Gramatyka zwrócił uwagę, że oprócz obowiązku podawania cen ofertowych mieszkań i domów na stronach deweloperów, ustawa przewiduje, że ceny te będą również dostępne na portalu Ministerstwa Cyfryzacji: dane.gov.pl, gdzie będą automatycznie przesyłane przez oferujących lokale mieszkalne i domy. – Na podstawie danych rządowych będzie możliwe porównywanie ofert deweloperów – oznajmił Gramatyka. – To pobudzi sektor i dostarczy każdemu z nas bezpośrednie i wiarygodne informacje o cenach mieszkań oferowanych przez deweloperów – dodał.
Wątpliwości deweloperów. Wskazali na niejasny przepis
Gramatyka poinformował, że ministerstwo planuje warsztaty dla deweloperów, które mają pomóc firmom w korzystaniu z portalu dane.gov.pl. Podkreślił, że portal ma przedstawiać ceny ofertowe, a nie transakcyjne.
W odpowiedzi na obawy deweloperów Gramatyka zapewnił, że ministerstwo nie dopuści do błędnego wprowadzania danych, np. w związku z niejednolitym nazewnictwem oferowanych przez nich lokali. – W tym celu przygotujemy specjalne formularze, które opracujemy we współpracy z wami – zapowiedział wiceminister. – Wpłynie to na transparentność waszych ofert, co jest celem tej ustawy – podkreślił.
Mecenas Rafał Dębowski reprezentujący branżę deweloperską przedstawił podczas obrad komisji szereg uwag i zapowiedział, że złoży je w formie poprawek w sekretariacie. Dębowski zwrócił uwagę, że przepis dotyczący obowiązku publikacji cen na stronie internetowej dewelopera jest niejasny. Pytał, czy deweloper musi być właścicielem strony, czy może zlecić publikację wyspecjalizowanej firmie i co w sytuacji, gdy sprzedaż prowadzi spółka celowa utworzona przez dewelopera. Zauważył również, że minister cyfryzacji powinien określić w drodze rozporządzenia sposób i tryb przekazywania danych do rządowej bazy. Wskazał także na brak w ustawie okresu przejściowego dla już realizowanych inwestycji deweloperskich.