Wydaje się, że zaprojektowanie przestrzeni wokół domu i ogrodu nie jest niczym trudnym. Wystarczy przecież wytyczyć parę ścieżek i posadzić kilka krzaczków. Czy na pewno? Jeśli marzymy o zjawiskowej przestrzeni wokół domu, ale doskwiera nam brak czasu, koncepcji lub strach przed eksperymentowaniem i efektem końcowym, warto skorzystać z pomocy projektanta.
Samodzielne urządzanie przydomowej przestrzeni może być dobrym pomysłem, który pozwoli na oszczędności, ale może też przysporzyć dodatkowych kosztów, zwłaszcza w przypadku wyboru niewłaściwego sposobu zagospodarowania działki. W takiej sytuacji zazwyczaj niezbędne są środki na naprawę popełnionych błędów, a czasem nawet na kolejną aranżację. Nieudane próby urządzania przestrzeni wokół domu pochłoną więcej funduszy i przedłużą czas prowadzonych prac. Zatrudnienie projektanta pozwala zaoszczędzić czas i nerwy, a efekt może przerosnąć nawet pierwotne oczekiwania. Aby planować piękne otoczenie należy uwzględnić ukształtowanie terenu, występujące wody powierzchniowe oraz rodzaj gleby i oczywiście roślinność. Projektanta można samodzielnie poszukać na rynku, jednak wymaga to czasu i procesu weryfikacji. Można to jednak zrobić inaczej i to bez wydania choćby jednej złotówki, korzystając z oferty jednego z wiodących producentów elementów betonowych. Firma Polbruk proponuje usługę projektową, dzięki której przestrzeń dookoła domu może zyskać naprawdę spektakularny wygląd.
Przestrzeń przy domu jak garnitur szyty na miarę
W przypadku wyboru tego rozwiązania, można skorzystać z jednego z trzech pakietów. Pierwszy z nich obejmuje stworzenie koncepcji nawierzchni z kostek i płyt, z uwzględnieniem elementów małej architektury. Do tego można otrzymać szczegółową specyfikację materiałów, a także projekt w rzucie płaskim (2D). Projektant odwiedza inwestora również na placu budowy. Drugi z pakietów jest bogatszy od pierwszego o wizualizację 3D kompozycji stworzonej przez architekta. Pozwala ona lepiej wyobrazić sobie, jak będzie wyglądało otoczenie domu. To szczególnie przydatne w przypadku bardziej rozległych działek i nierównego terenu. Ostatnia, czyli najbogatsza, a jednocześnie najdokładniejsza opcja, polega na przedstawieniu aranżacji przestrzeni w realistycznej wizualizacji 3D+ z elewacją budynku. Zanim jednak projektant opracuje indywidualny projekt przestrzeni wokół domu, trzeba wykonać kilka czynności.
Projekt za darmo – to możliwe!
Na początku należy wypełnić krótki formularz i wybrać potrzebny pakiet oraz podać dane osobowe. Żeby przystąpić do programu, trzeba oczywiście zaakceptować jego regulamin. Bardzo ważne jest przesłanie do zespołu projektowego danych, które są niezbędne do przygotowania projektu. Są to m.in. rzut parteru budynku, plan zagospodarowania terenu lub szkic sytuacyjny działki, który uwzględnia ukształtowanie terenu, położenie budynków, zieleni oraz innych charakterystycznych elementów krajobrazu. Pomocne będą również zdjęcia działki wraz z budynkami i najbliższym otoczeniem. Słowem, im więcej informacji, tym lepiej. Następnie należy opłacić kaucję. W najtańszej opcji (projekt 2D) wyniesie ona 960 złotych, w przypadku koncepcji z wizualizacją 3D – 1920 zł, a za realistyczną wizualizację 3D+ zapłacimy 2880 złotych. Aby otrzymać projekt za darmo i zwrot kaucji niezbędny jest zakup materiałów do jego wykonania za określoną kwotę! Aby sprawdzić, czy jest to możliwe można skorzystać ze specjalnego kalkulatora dostępnego na stronie. Po wpisaniu do niego podstawowych danych, takich jak m.in. powierzchnia kostki czy liczba metrów bieżących murka, palisady lub ogrodzenia policzy on, który z projektów otrzymamy gratis! Przed wyborem pakietu warto również poświęcić chwilę na wstępną symulację kosztów. Czas prac projektowych jest różny. Maksymalnie może on trwać do 30 dni roboczych przy wyborze koncepcji 2D lub do 45 dni roboczych przy pozostałych pakietach, licząc od dnia spotkania klienta z projektantem lub innego określonego w umowie zdarzenia.
Pełen wachlarz możliwości!
Efektem wyboru usługi projektowej i rozmowy z projektantem jest unikatowy i skrojony na miarę projekt aranżacji nawierzchni wokół domu. Do jego stworzenia można użyć wszystkich supermodnych produktów znajdujących się w ofercie Polbruk. Wśród nich są płyty i kostki. Dla przykładu, jeśli dom wygląda nowocześnie, doskonale w jego otoczeniu będą prezentowały się nawierzchnie z wielkoformatowych płyt Polbruk Magna w kolorze nerino i w dwóch różnych formatach 50×75 cm i 75×100 cm. Nadają się one na taras, deptak, a także podjazd. Można z nich ułożyć jednolitą nawierzchnię lub alejkę ogrodową metodą step by step, rozmieszczając poszczególne elementy w odległości zbliżonej do długości ludzkiego kroku. Podobne zastosowanie ma minimalistyczna płyta Bosso, która jest dużym kwadratem o boku 60 cm. Z tym, że jest ona dostępna w kilku odcieniach szarości (nerino, stalowy, grafitowy). Poza modnymi i designerskimi elementami nawierzchniowymi projektanci dobiorą do aranżacji również galanterię betonową. Z jej pomocą uporządkujemy przestrzeń, w tym tereny zielone. Do dyspozycji są tu murki, takie jak np. Albero, który stanowi unikatowe połączenie tradycji i nowoczesnego designu. Wyglądem przypomina on kamienny łupek. Może pełnić swoją nominalną funkcję, dzieląc przestrzeń ogrodu, ale można zbudować z niego również kwietnik czy palenisko! Tereny zielone możemy uporządkować także przy pomocy palisady Hestra, która doskonale nadaje się na różnej wielkości oraz wysokości kwietniki i donice, lub palisady Magna, z której możemy stworzyć również lewitujące stopnie schodowe. Może być ona ustawiona jako element wolnostojący lub konstrukcja złożona z kilku donic w formie kaskady po bokach schodów czy nawet jako wertykalna zielona ściana! Co ważne, projektanci pomogą również dobrać ogrodzenie.
Szeroka gama produktów dostępnych w ofercie Polbruk pozwala na kompleksową aranżację przestrzeni wokół domu, zarówno ogrodzenia, podjazdu, strefy wejściowej, jak i tarasu i strefy wypoczynkowej. Wybierając usługę projektową można nakreślić własną wizję, a profesjonalista przekuje ją w unikatowy projekt zagospodarowania przestrzeni! Warto się nad tym zastanowić – zwłaszcza, że może być to darmowa usługa do zakupionych produktów.