Od 11 lipca zaczęła obowiązywać ustawa dotycząca obowiązku publikacji cen ofertowych przez deweloperów, chociaż w praktyce większość z tych regulacji zacznie działać dopiero za dwa miesiące. Deweloperzy, oprócz umieszczania cen na swoich stronach internetowych, będą zobowiązani do przesyłania ich na dane.gov.pl. Niektórzy już przesyłają te informacje, a ich oferty są widoczne w rządowym serwisie. Należy jednak zaznaczyć, że będzie to zupełnie inne narzędzie niż porównywarka cen transakcyjnych w ramach Portalu Dom.
/123RF/PICSEL
Od piątku 11 lipca zaczęły obowiązywać przepisy dotyczące jawności cen deweloperskich, które nakładają na deweloperów obowiązek publikowania na swoich stronach internetowych cen ofertowych mieszkań oraz domów.
Ustawa będzie wprowadzana w dwóch etapach, ponieważ obowiązek zależy od daty, gdy deweloper oficjalnie rozpoczął sprzedaż inwestycji. Jednak jak przyznaje Polski Związek Firm Deweloperskich (PZFD), w większości przypadków na pełną przejrzystość cenową trzeba będzie poczekać do 11 września. Nowe regulacje nakładają na deweloperów obowiązek informowania o: cenie metra kwadratowego powierzchni użytkowej każdego oferowanego lokalu (mieszkania i domu), cenie pomieszczeń przynależnych (np. komórek lokatorskich czy boksów rowerowych) oraz miejsc postojowych, a także wszystkich dodatkowych kosztach związanych z zakupem nieruchomości, które nabywca będzie zobowiązany pokryć na rzecz dewelopera.
Reklama
Te informacje muszą być publikowane od momentu, gdy oferty zaczynają być dostępne po rozpoczęciu sprzedaży, a w przypadku prowadzenia tzw. przedsprzedaży – przed podpisaniem pierwszej umowy rezerwacyjnej. Wszystkie muszą być publicznie dostępne na stronie internetowej firmy, w miejscu, które umożliwi ich łatwe znalezienie przez klienta. Dopuszczalne są podstrony lub poddomeny, ale z głównej strony musi prowadzić do nich czytelny link lub odsyłacz. Istotne jest również, aby były jednoznacznie związane z konkretnym deweloperem i możliwe do zidentyfikowania przez nabywcę.
Ceny deweloperskie poznamy w pełni we wrześniu
Obowiązek prowadzenia i aktualizowania strony internetowej trwa tak długo, jak długo w danej inwestycji dostępne są niesprzedane lokale mieszkalne lub domy jednorodzinne. Deweloper musi utrzymywać stronę aż do momentu przeniesienia własności wszystkich nieruchomości na nabywców.
Rozwiń
PZFD zaleca, aby deweloperzy, którzy nie są objęci obowiązkiem od 11 lipca, jasno informowali o tym na swojej stronie internetowej. Dzięki temu nabywcy unikną nieporozumień i zyskają pewność, że firma działa zgodnie z przepisami. Tak to obecnie wygląda.
Równocześnie ustawa wprowadza obowiązek przekazywania przez deweloperów tych danych na portalu dane.gov.pl, który jest administrowany przez Ministerstwo Cyfryzacji. Okazuje się, że współpraca między nadzorującym ten temat resortem a Polskim Związkiem Firm Deweloperskich przebiega całkiem pomyślnie.
Rozwiń
Deweloperzy przecierają szlaki. Pliki z cenami wyświetlają się w rządowym serwisie
– Ogólnie rzecz biorąc, idea serwisu dane.gov.pl polega na tym, że instytucje publiczne publikują tam dane, które przetwarzają – w tzw. otwartych plikach. Pliki te są przygotowywane w formacie umożliwiającym maszynowe przetwarzanie. Ustawa zobowiązuje deweloperów do publikowania danych o cenach ofertowych mieszkań i domów także w serwisie dane.gov.pl. Następnie wspólnie z branżą deweloperską opracowaliśmy jednolity format pliku, w którym te dane będą przekazywane. Każdy deweloper będzie korzystał z tego samego formatu, co pozwoli na nałożenie algorytmu, co ułatwi porównywanie i analizowanie danych – tłumaczy Interii Michał Gramatyka, wiceminister cyfryzacji.
– Zwykły Kowalski, który wejdzie na dane.gov.pl, będzie mógł znaleźć konto konkretnego dewelopera i pobrać plik Excel lub CSV