Od listopada w Wałbrzychu na Dolnym Śląsku wycofane zostaną pojemniki na butelki plastikowe. Te odpady ponownie włączone zostaną do żółtych pojemników z innymi odpadami plastikowymi i metalowymi. Samorządowcy wprowadzą jednak nowe pojemniki, a segregacja dotyczyć będzie kolejnego typu produktów.
/Piotr Kamionka/REPORTER /Reporter
Od 1 listopada w Wałbrzychu w życie wejdą spore zmiany w segregacji śmieci. Butelki PET ponownie trafią do wspólnych pojemników z innymi odpadami plastikowymi i metalowymi, a miasto będzie od tego czasu segregować także tekstylia i odzież.
Butelki i inny plastik znowu w żółtych pojemnikach
Od 2021 roku w Wałbrzychu mieszkańcy do żółtych pojemników wrzucają jedynie butelki PET. Takie butelki dotychczas należało zanieść do specjalnego „gniazda”, które ułatwiać miały selektywną zbiórkę odpadów komunalnych i ich ponowne przetworzenie. Dodatkowo bezpośrednio przy nieruchomościach znajdują się czarne pojemniki o pomarańczowej pokrywie, które przeznaczone są na pozostałe odpady plastikowe i metalowe. Początek listopada ma jednak przynieść zmiany:
Reklama
„W wyniku przeprowadzonych analiz ustalono, że optymalnie dla segregacji odpadów butelek z PET i opakowań z tworzyw mogą one być umieszczane w jednym pojemniku. Na instalacji przy ul. Beethovena nowoczesne urządzenia dokonują skutecznie automatycznego rozdziału różnych opakowań. W związku z tym nadal odpady będą odpowiednio rozdzielane„, tłumaczy urząd miasta w Wałbrzychu cytowany przez portal walbrzych24.com.
Te pojemniki mają być oklejone nową etykietą oznaczoną jako „Metale i tworzywa sztuczne”. Byłby to niejako powrót do klasycznej segregacji, jaką znamy z większość polskich miast.
Nowy pojemnik na odzież
Od początku listopada w mieście ma się pojawić także wiele nowych pojemników na odzież i tekstylia. To odpowiedź na nowe przepisy, które od 2025 roku mają dotyczyć już całego kraju. Od stycznia przyszłego roku odzież i tekstylia nie będą już trafiać do pojemnika na odpady zmieszane, a powinny trafiać do oddzielnego pojemnika. Nowe pojemniki mają pomóc w odzyskiwaniu ubrań, obrusów, firan, butów czy toreb. Czy te zmiany spowodują podwyżki opłat dla mieszkańców?
„Będziemy starali się nie podwyższać opłaty za gospodarkę odpadami przez jak najdłuższy czas. Ostatnia podwyżka opłat miała miejsce prawie trzy lata temu”, mówi prezydent Wałbrzycha Romana Szełemeja cytowany przez portal walbrzyszek.com. Ewentualna podwyżka opłat według urzędników ma być symboliczna, choć może być nieunikniona.
Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. Polsat News