Ministerstwo Zdrowia przekazało we wtorek, że pracuje nad ustawą wprowadzającą zakaz sprzedaży jednorazowych e-papierosów. Niemal 90 proc. z nich jest sprowadzana z Chin i wprowadzana na rynek bez żadnych badań. MZ chce także wdrożenia w Polsce unijnej dyrektywy o nowatorskich wyrobach tytoniowych.
Zakaz sprzedaży jednorazowych e-papierosów. Ministerstwo Zdrowia pracuje nad projektem ustawy (zdj. ilustracyjne) (Adobe Stock, bennyrobo)
Podczas wtorkowej konferencji „Palenie i wapowanie wśród młodzieży szkolnej” dyrektor Departamentu Zdrowia Publicznego Ministerstwa Zdrowia Dariusz Poznański podkreślił, że resort pracuje nad dwiema regulacjami prawnymi.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz także: 500 firm na "liście wstydu". Ekspert: to jest polowanie na czarownice
Będzie zakaz sprzedaży jednorazowych e-papierosów
Jednym z nich jest projekt ustawy wprowadzający zakaz sprzedaży jednorazowych e-papierosów. – Pracujemy nad tym w Ministerstwie Zdrowia, jesteśmy też w kontakcie z Kancelarią Prezesa Rady Ministrów i Ministerstwem Finansów – żeby regulacje były szczelne – przekazał dyrektor w MZ.
Pewnie to będą podobne przepisy jak w chwili obecnej – jeżeli produkt jest wprowadzany w sposób nielegalny, niezgodnie z ustawą tytoniową, to (obowiązują – przyp. PAP) sankcje do 200 tys. zł lub kara ograniczenia, lub pozbawienia wolności – uściślił Dariusz Poznański.
W 2023 r. w Polsce sprzedano ok. 100 mln sztuk e-papierosów. Niemal 90 proc. z nich sprowadzana jest z Chin. Trafiają na rynek bez żadnych badań.
Polska wdroży regulację unijną
Drugi projekt ma wdrożyć dyrektywę UE z 29 czerwca 2022 r. Jak zauważył przedstawiciel MZ, „papierosy elektroniczne dzielą się na te, które zawierają nikotynę i te, które jej nie zawierają”.
– Są też nowatorskie wyroby podgrzewane – zauważył. I właśnie tych ostatnich wyrobów dotyczy właśnie projekt nowelizacji ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych.
Implementacja dyrektywy UE ma wprowadzić zakaz stosowania aromatów charakterystycznych w nowatorskich wyrobach podgrzewanych. To jest implementacja jeden do jednego przepisów tej dyrektywy – wyjaśnił Dariusz Poznański.
Projekt ustawy przewiduje, że prezes Biura do spraw Substancji Chemicznych będzie mógł zażądać od producentów i importerów nowatorskich wyrobów tytoniowych przeprowadzenia dodatkowych badań lub przekazania dodatkowych informacji. Ma to pozwolić na kompleksową ocenę nowatorskich wyrobów tytoniowych, które są wprowadzane do obrotu i ich wpływu na zdrowie.