Szefowa resortu funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz poinformowała, iż zostanie przeprowadzony całościowy audyt wydatkowania środków unijnych przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Straty dla budżetu spowodowane naruszeniami w NCBR minionych latach resort oszacował na kwotę od 400 do 600 mln zł.
/Adam Burakowski /Reporter
„MFiPR przeprowadzi do końca roku całościowy audyt wydatkowania środków EU przez NCBR. Dziś przesłaliśmy do KE plan i metodologię działań audytowych. Równocześnie cały czas trwają działania naprawcze. Na dziś szacujemy, że straty dla budżetu Polski spowodowane naruszeniami w NCBR w minionych latach wyniosą od 400 do 600 mln zł” – napisała szefowa resortu.
Analiza programów w NCBR. „Intensywne działania naprawcze”
W ubiegłym tygodniu Pełczyńska-Nałęcz przekazała, że w NCBR trwa analiza programów, które dostały dofinansowanie, w celu wyłączenia z finansowania tych, które zawierają nieprawidłowości. Minister poinformowała również, że prowadzone są „intensywne działania naprawcze”, które m.in. zmieniają procedurę oceny wniosków, tak aby wyeliminować możliwość konfliktu interesów.
Reklama
– Mamy do czynienia z naruszeniami proceduralnymi, z podejrzeniem konfliktu interesów i dostaliśmy bardzo jasną diagnozę i raport z Komisji Europejskiej (…). Przeglądamy całą pulę – a są to tysiące – podejrzanych wniosków, tak żeby wszystkie wnioski, które mogą mieć nieprawidłowość, wyłuskać z tego i wyłączyć z dofinansowania – wytłumaczyła minister.
Przekazała też, że na czas tego przeglądu wstrzymane zostały wnioski o dofinansowanie, czyli tzw. certyfikację z poprzedniej perspektywy finansowej. Dodała, że działania są „szybkie i intensywne”, aby zdążyć z całym procesem w ciągu 10 miesięcy.
„Polsce groziłaby utrata nawet miliarda złotych z funduszy unijnych”
Pod koniec kwietnia w Sejmie wiceminister nauki Marek Gzik poinformował, że resort podjął zobowiązanie skontrolowania 2400 programów, które dostały dofinansowanie w konkursach NCBR. Dodał, że bez tej kontroli Polsce groziłaby utrata nawet miliarda zł z funduszy unijnych. Tego samego dnia podczas posiedzenia Sejmu poseł Michał Szczerba (KO) przekazał, że 18 marca br. Prokuratura Regionalna w Warszawie wszczęła śledztwo w sprawie NCBR. „Najwyższa Izba Kontroli, która była tutaj zawiadamiającym, podała, że podejrzewa w tej sprawie korupcję i przekroczenie uprawnień przez funkcjonariuszy politycznych” – powiedział Szczerba.
Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) – rządowa agencja do realizowania zadań z zakresu polityki naukowej, naukowo-technicznej i innowacyjnej państwa, została powołana w 2007 r. Pośredniczy w przekazywaniu polskim firmom i naukowcom pieniędzy z funduszy europejskich.
Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. INTERIA.PL