Wolin. Gigantyczna wieża widokowa prawie gotowa. Nowa atrakcja nad morzem

Wolin szykuje się do otwarcia monumentalnej wieży widokowej, mającej ponad 30 metrów wysokości. W realizacji inwestycji przeszkodziła m.in. pandemia, wojna w Ukrainie, a przede wszystkim inflacja. Wzrost cen materiałów wymusił modyfikację projektu i zastąpienie niektórych materiałów. Zdjęcie

W Wolinie wybudowano wieże widokową, atrakcja wkrótce zostanie otwarta dla turystów /Urząd Miejski w Wolinie / materiały, JENS BUTTNER / dpa-Zentralbild / dpa Picture-Alliance via AFP /

W Wolinie wybudowano wieże widokową, atrakcja wkrótce zostanie otwarta dla turystów /Urząd Miejski w Wolinie / materiały, JENS BUTTNER / dpa-Zentralbild / dpa Picture-Alliance via AFP / Reklama

Monumentalna wieża widokowa w Wolinie (Zachodniopomorskie) jest już prawie na ukończeniu i wkrótce ma zacząć przyciągać do miasta nowych turystów. Wieżę widokową widać z oddali, m.in. z drogi krajowej S3. Atrakcja ma znacząco przyczynić się do rozwoju turystyki w regionie – liczy na to burmistrz Wolina Ewa Grzybowska. 

Nowa atrakcja turystyczna nad polskim morzem

Wolin to miasto leżące nad Zalewem Szczecińskiem, około 20 km od Morza Bałtyckiego. Od kilku lat intensywnie stawia na rozwój sektora turystycznego. Uwagę zwiedzających ma teraz przyciągać monumentalna wieża widokowa. „Prace mają zakończyć się już za miesiąc, jak zapewniają pracownicy budowlani. Po dopełnieniu formalności, zwiedzający będą mogli wspiąć się na jej szczyt” – podaje portal iswinoujscie.pl.

Reklama

Wieża widokowa w Wolinie ma ponad 30 metrów, a na wysokości 26 m znajduje się taras widokowy, z którego turyści będą mogli podziwiać rozpościerającą się panoramę Zachodniopomorskiego. Wieża ma charakter marynistyczny, nawiązujący do historii miasta. 

Pierwotny projekt zmodyfikowano. Inwestycja z wieloma problemami

Pierwotny projekt musiano jednak zmodyfikować – wszystko przez wiele trudności, które napotkała cała inwestycja. Budowę najpierw wstrzymał wybuch pandemii Covid-19, a później wybuch wojny i atak Rosji na Ukrainę. Przez pewien okres czasu realizacja inwestycja stanęła pod znakiem zapytania, a prace zostały zastopowane. Roboty wznowiono dopiero w lipcu tego roku. 

Nie pomogła również inflacja i wzrost kosztów materiałów budowlanych. Ostatecznie zmodyfikowano pierwotny projekt i do budowy wykorzystano drewno modrzewiowe.

Rozwiń

„Projekt ten jest częścią większej inicjatywy obejmującej: remont amfiteatru z nowymi trybunami dla widowni, renowację pomnika Trygława, budowę ścieżek z urządzeniami do ćwiczeń oraz stworzenie rodzinnego terenu rekreacyjnego z urządzeniami dla dzieci, stolikami z grami planszowymi, altaną i grillami. Teren inwestycji, który obejmuje także usunięcie zakrzaczeń, chorych i niebezpiecznych drzew oraz budowę nowych ciągów komunikacyjnych, rozciąga się na około 10 hektarów” – podaje lokalny portal.

Wieża widokowa w Wolinie będzie pierwszym w Polsce tego typu obiektem przystosowanym do poruszania się po nim dla osób niepełnosprawnych – zapewnia burmistrz miasta.

Wideo Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. Idzie zmiana dla „frankowiczów”? Wolta neo-sędziów z Sądu Najwyższego INTERIA.PL

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *